KV Başkahramanı (Polat Alemdar) Kimdir ? | Yazan Gençlik

KV Başkahramanı (Polat Alemdar) Kimdir ?

Türk dizileri tarihinin efsanelerinden olan Kurtlar Vadisi, 2003 yılında yayına başlamıştır. Ve Kurtlar Vadisi Pusu konseptiyle izleyicilerini, ekran karşısına çekmeye devam etmektedir. Dizinin yıllar geçmesine rağmen halen büyük bir seyirci kitlesi tarafından seyredilmesinin sebepleri arasında dizinin başkahramanı Polat Alemdar’ın büyük önemi vardır. Polat Alemdar karakterini Necati Şaşmaz canlandırmakta, Umut Tabak seslendirmektedir.

Polat Alemdar’ı canlandıran, başrol Necati Şaşmaz dizide ilk kez 2. bölümde görülmüş olmakla beraber Polat karakteri ise dizinin ilk bölümünden beri aktif biçimde dizinin içinde olmuştur. Bunun sebebi başkahramanı canlandıracak oyuncunun değiştirilmesi kararı değil, Polat’ın karmaşık bir kimliğinin olmasıdır.

Bir bilgi; Kurtlar Vadisi kurgusal bir hikayeye sahip olsa da bazı seyirciler dizinin kahramanı Polat Alemdar’ın ünlü uyuşturucu kaçakçısı ve kontrgelilla Abdullah Çatlı olduğunu iddia ediyorlar.

Efe Yakup Karahanlı

Efe Karahanlı, Kurtlar Vadisi dizisinin başkahramanının doğum adı ve gerçek kimliğidir. Efe, bir gece babasının eski görev arkadaşlarından olan bir atlı tarafından kaçırılır ve daha 1 yaşında vardır ya da yoktur. At sırtında kaçırılan bebek 4 yaşına kadar kalacağı çocuk esirgeme kurumuna yerleştirilir. Dört yaşına geldiğinde ise onu kaçıran Aslan Bey’in aracılığı ile Candan ailesine evlatlık olarak verilir. Ömer ve Nazife Candan, üvey evlatlarına Ali adını verir.

Ali Candan

Candan ailesinin tek evladı olan Ali, üniversite yıllarına kadar, üvey ailesinin evinde yaşar. Komşularının kızı olan Avukat Elif’e âşıktır. Elif, Ali’nin çocukluk aşkıdır. Ali üniversite için Ankara’ya gider. Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirerek bir diplomat olur. Aile dostu Aslan Akbey Ali’yi bir istihbaratçı olarak yetiştirir.

ali-candan

Aslan Bey Türkiye derin devleti için çalışan bir görevlidir. Bebekken Ali’yi kaçıran Aslan Bey aynı zamanda Ali’nin akıl hocası ve amiridir. Ali, Aslan Bey’in talimatlarıyla birçok Avrupa ülkesinde derin devlet için faaliyetlerde bulunmuştur. Aslan Bey, Ali’yi en zor görevi için İstanbul’a çağırmış ve Kurtlar Vadisi Operasyonu için düğmeye basar. Bu operasyon için gizli ve sınırsız yetkilerle donatılmış Kamu Güvenliği Teşkilatı (KGT) kurulur.

Ali, Kurtlar Vadisi Operasyonu gereği bir estetik ameliyat geçirip Duran Emmi adlı kabadayının yeğeni Polat Alemdar’ın yüzünü alır ve onun yerine geçer. Bu nedenle Ali Candan, sevdikleri ile vedalaştıktan sonra bir trafik kazası sonucu ölür. Tabii aslından ölmez, ölmüş gibi gösterilir.

Polat Alemdar

Polat Alemdar, 23 Kasım 1973 tarihinde Almanya’nın Münih şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Ethem, motor meslek lisesi mezunudur. Ve Ağustos 1971 senesinde Almanya’ya gitmiştir. Burada, Hamburg’da gemi montaj teknisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. Ethem, memleketi Alanya’ya gittiği bir zamanda Polat’ın annesi olacak Emine ile evlenip, Almanya’ya döner. Ethem, Polat 2 yaşına basmadan, 1975’te bir iş kazası sonucu ölür.

polat-alemdar

Anne Emine iş kazasından ötürü yüklü bir tazminat alır. Haziran 1977’de Polat’la beraber Alanya’ya döner. Emine, Peter isimli bir Almanla tanışır ve beraber yaşamaya başlarlar. Daha sonra evlenirler. Peter ortalama bir Rockçı ve serseri ruhludur. Emine Peter’den hamiledir. Emine ile Peter’in evliliği çözülmeye başlamaktadır. Peter Emine’yi ve Polat’ı şık sık döver. Emine, hamileyken yediği bir dayak sonrası çocuğunu düşürür. Peter yüzünden tazminat olarak aldıkları 1 milyon mark da yavaş yavaş suyunu çekmeye başlamıştır ki sene 1989 Polat 16 yaşında, evde yine şiddet… Peter Emine’yi feci döver, Polat’ın canına tak etmiştir, bıçağı kaptığı gibi Peter’i delik deşik eder. Polat, Peter’i bıçaklamasının ardından ıslah evine yerleştirilir ve sonra kolej… Kolejde Leyla adında bir kıza aşık olur. Leyla bir Lübnanlıdır. Polat bir zaman sonra çiçek seraları olan Henry adında bir adamla tanışır. İki yıl kadar bir süre Henry’nin yanında çalışır. Ama bir gece 3 dazlak Henry’nin serayı basar. Yanında bir Türk çalıştırıyor diye Henry’yi dövmeye başlarlar. Polat da kazmayı aldığı gibi bir dazlağı öldürür, birini yaralar ve birini de elinden kaçırır. Henry, Polat’ı aynı gece Hamburg Limanı’na götürür ve arkadaşı Kaptan Ricardo’ya emanet eder. Polat, Ricardo’nun gemisi ile dünyayı dolaşır. İstanbul’a demirledikleri bir gün, kaptan ölür ve Polat ne yapacağını düşünürken annesinin bahsettiği dayısı aklına gelir. Polat, Tophane’deki dayısı Duran Şatıroğlu’nun yanına gider.

Bu aşamadan sonra Polat’ın yüzünü alan Ali, Polat olarak hayatına devam eder. Tabii Polat’ın hangi aşamadan sonra ortadan kalktığı bilinmiyor. Polat’ın Ali’ye, öğretilen geçmişi burada sonlanır ve Ali’yi Polat yaparlar.

Kurtlar Vadisi Operasyonu’nun amacı Türk Mafyası yapılanmasının beyni olan Kurtlar Konseyi’ni çökertmektir. Kurtlar Konseyi’nin başındaki isim baron lakaplı, bir zamanlar Aslan Bey’in görev arkadaşı, eski istihbaratçı, yeni mafya ve Efe Yakup’un babası Mehmet Karahanlı’dır.

kurtlar-vadisi

Polat’ın ilk görevi mafyanın içine sızmaktır. Bununiçin Duran Emmi’nin yanında, Emmi’nin ahbabı olan ünlü mafya babalarından Süleyman Çakır ile tanışır. İleride hayatını kurtaracağından dolayı da can dostu olacaklardır. Çakır, önce Polat’la beraber kumarhane işine girer daha sonra İstanbul Sefirliği’ne yükseltilir. Ancak önce diğer mafya babalarını etrafında toplayıp, kendisine biat etmelerini sağlamalıdır. Maalesef Cerrahpaşalılar’ın itaatsizliği sefirliğini zedeler ve aralarında bir savaş patlak verir. Cerrrahpaşalı Halit, Çakırı vurur ve hastanede ölmesine neden olur. Polat ise Çakır’ın intikamı için bütün dandik mafya babalarını Çakır’ın öldüğü gece öldürür. Polat Alemdar artık resmen mafya babasıdır. Ayrıca KGT’nin faaliyetlerini de sürdürür. Polat Alemdar, Çakır’ın varisi olarak yoluna devam eder ve en sonunda Kurtlar Konseyi’ni dağıtır.

Ali Candan ileride bir zamanda Candan ailesinin üvey olduğunu ve gerçek kimliğinin ise Efe Yakup Karahanlı olduğunu öğrenecektir. Dizi, Pusu konseptiyle halen devam etmekte ve Polat Alemdar’ın hikayesi sonlanmış değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir