Lan Demek Hakaret Oldu Hapis Cezası Var | Yazan Gençlik

Lan Demek Hakaret Oldu Hapis Cezası Var

Ülkede yan bakma, lan deme gibi olaylardan birçok kavga ve olay çıkıyor. Bu tarz vukuatlarla çok sayıda dava açılmış durumda ve devam eden davalar da var.  ” Lan ” deme hadisesine gelir isek. Şimdiye kadar çok sayıda dava olmasına rağmen Lan kelimesi ” ayıp ama suç değil ” olarak nitelendirilip cezalar verilmiyor ve ya istenen cezalar onanmıyordu.

Yargıtay bu konu ile ilgili mevcut içtihadında değişikliğe gitti. Lan ifadesinin hakaret olduğuna karar veren yargıtay,  bu hakarete hapis cezası verilmesine hükmetti.

mahkeme-dava

Sanık lan demek ile ceza almalı mı konusu ceza davalarındaki son karar yeri olan Ceza Genel Kurulu’a taşındı. Konunun görüşülmesinin ardından lan sözünün hakaret olduğu kararına varıldı. Bu şu demek oluyor;  Lan demek suç mu ? Evet, suç ve bundan sonra mahkeme lan diyen sanığı hapis ile cezalandırabilecek.

Olay Polise Lan Deyince Başladı

Atilla A.’nın karakola gidip tartıştığı polise “Yeter lan” ifadesini kullanınca polisin de olay üzerine tutanak tutmasına neden oldu. Tutanak tutulmasıyla olay mahkemeye taşındı. Hakaret dvasıyla açılan mahkeme sanığa 1 yıl 2 ay hapis cezası verdi. Ceza, 7 bin lira para cezasına çevrildi. Dava temyize götürüldü.  Hakaret suçunun oluşabilmesi için açıkça onur, şeref ve saygınlığı rencide edici nitelikte, somut bir fiil veya olgu isnat edilmesi gerektiğini belirten 4’üncü Ceza Dairesi mahkemenin kararını bozdu. Bozulan karara Başsavcılık itiraz etti ve davayı Genel Kurulu’a taşıdı.

Genel Kurul’da 7 bin lira cezanın ödenmesi gerektiği belirtilerek bundan sonra ” lan hakarettir ” kararı çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir