Liberland: Avrupa'nın Yeni Mikro Ulusu | Yazan Gençlik

LIBERLAND: Yaşa ve Yaşat Diyen Avrupa Mikro Ulusu

Dünya değişiyor, internet gibi insanların dünyanın her noktasından anında haberdar olabildiği bu ve bu gibi iletişim araçlarının çok hızlı gelişip insanların yaşantılarına girdikten sonra insanlar dünyadan anında haberdar olur oldu. Bu hızlı iletişim tabi ki insanları heyecanlandırır oldu ve insanlar bu hızın büyüsüne kapılıp hiç olmadıkları kadar cesur oldular. Çünkü artık bir işe kalkıştığımızda olumlu ya da olumsuz tepkileri çok hızlı bir şekilde alabiliyoruz. Hal böyle olunca sürekli iletişim halinde olmak ve her türlü fikrimizi insanlara sunup verecekleri tepkileri almak istiyoruz.  Olumlu tepkiler aldıkça mutlu oluyor ve daha çok cesurlaşıyoruz. Tabi ki bu bir yerde iyi bir şey; böylece ufkumuz açılıyor, yeni fikirler doğuyor. Ve Başkalarına ilham kaynağı oluyoruz.

Cesaret dedik, yeni fikirler dedik, ” İşte size bir cesaret ve yenilikçi bir fikir: kendi ülkenizi kurabilir misiniz ? ” desem cevabınız ne olurdu ? Ne diyorsun sen diyorsanız. Evet dünyada kendi ülkelerini kuran bireyler var.  Vit Yedliçka isimli bir Çek, 13 Nisan 2015 tarihi itibarı ile  Hırvatistan ile Sırbistan arasındaki yedi kilometrekarelik ” tarafsız bölge “de ” Liberland ” adında devlet kurdu.

Liberland-Bayragi

Tabi ki bu küçük fantastik ülkeleri kendi gibi başka bir fantastik ülke dışında hiç bir ülke tanımıyor. Bu yüzden bu tarz ülkelere mikro ülke, mikro ulus deniyor. Son kurduğum cümleden anlaşılacağı üzere Liberland dışında başka mikro uluslar, ülkeler de var. Aslında kendi başına ülke kurmak dünyada yeni bir olay değil. Evet yeni bir olay ama zannedildiğinde yeni bir olay değil. Ve Liberland gibi eylemlerin başlangıcı 20. yüzyılın başlarına kadar dayanıyor.

Liberland gibi mikro uluslar için en önemli şey hukuki bir dayanak bulabilmektir. Yani mikro uluslar arasında bir üstünlük söz konusu ne kadar güçlü olduğunu ölçmek istiyorsak ve bir kıyasa gidersek ölçütümüz hukuki anlamdaki statüsüne bakmamız gerekir. Bu bağlamda Liberland’ın ne kadar güçlü olduğunu bilemiyorum ama şuan için dünyanın en güçlü mikro ulusunun Sealand olduğunu söyleyebilirim.

İngiltere açıklarında, İngiliz karasularının dışında uluslararası sularda bir platform ada üzerinde 1967 yılında kurulmuş olan Sealand Prensliği‘nin kendi para birimi dahi vardır. İngiliz sahil güvenliğine platformdan ateş etme cesaretini bile göstermiştir.

Ayrıca bakınız: Dünyanın En Güçlü 10 Mikro Ulusu

Biraz da teknik bilgilerden bahsedeyim. Vit Yedliçka adında bir Çek tarafından 13 Nisan 2015 tarihinde kurulan Liberland’ın bir bayrağı ve bir devlet arması var. Yüzölçümü 7 kilometrekare. Kendi para birimi yok ama oluşturmayı düşünüyorlar. Sloganı ise ” Yaşa ve yaşat “. İsteyen herkesi vatandaşlığa kabul eden Liberlan’ın vatandaşlarına Lİberlandian deniyor.  Şuan için kaç vatandaşı olduğu bilinmiyor ama vatandaşlık başvuruları resmi bir adresi olmadığı için şimdilik e posta ile alınıyor.

Resmi İnternet Sitesi: liberland.org

Liberland’ın ne kadar başarılı olabilir bilinmez. Bu tarz eylemler her zaman başarıyla sonuçlanmıyor. Örneğin İtalya açıklarında bir platform ada üzerine kurulan Rose Island mikro ülkesi bir süre sonra İtalyan ordusu tarafından yıkılmıştı. Liberland’ın statüsünü koruyup koruyamayacağını zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir