Linkmoji ile URL'yi Emoji Yap | Yazan Gençlik

Linkmoji ile URL’yi Emoji Yap

Her geçen gün gelişen dijital dünya büyük şirketlerin rekabetleri ile kızışan ve kaynayan bir dünyaya döndü. Öyle ki bu dev teknoloji ve bilişim şirketleri dijital dünyada tutunabilmek için sürekli üretken olmak zorundalar. Ve bunu da çok iyi biliyorlar. Öte yandan küçük şirket veya bireyler de yaratıcı bir ürün ile yapacağı atakla bu dev şirketlerle yarışabilir hale gelebileceklerini de biliyorlar. Tabi bu farkındalıktan doğan rekabet dijital dünyamızı hızla değiştiriyor ve geliştiriyor.

Linkmoji Nedir ?

Biz de dijital dünyadaki bir yenilik haberiyle karşınızdayız. Sanal sosyalliğimizin bir parçası emojiler artık link olabilecek. Facebook’un ürün tasarımcısı Eric Nakagawa URL’yi emoji yapan bir internet uygulaması geliştirdi. Linkmoji adı verilen uygulama istediğiniz bir web adresini emojilerden oluşan bir web adresine çeviriyor.

Sahip olduğunuz URL’yi emojiye çevirebilmeniz için yapmanız gereken http://www.pizza-poop.ws internet adresini ziyaret edip karşınıza çıkan ekrandaki kutucuğa URL’yi yapıştırıp çevir demek.

Merak edenler için

URL Emojiye Nasıl Çevriliyor ?

Sistem xn--vi8hiv.ws alan adını kullanıyor. Görüldüğü gibi alan adı ilk bakışta anlamsız harf ve karakterlerden oluşuyormuş izlenimi uyandırıyor. Ama o anlamsız karakter dizisi sistem tarafından pizza ve poop emojileri olarak yorumlanıyor.

linkmoji-emoji-link

Sizin çevirmesini istediğiniz link ise önce URL kısaltma servislerinin mantığında olduğu gibi xn--vi8hiv.ws sitesinde bir URL ile barındırılıyor. (Fark etmişsinizdir, URL kısalma servislerindeki yeni sağlanan kısa link de anlamsız bir karakter dizisi gibidir.) Linkmoji önce kendi içerisinde anlamsız bir URL tanımlıyor sonra bu anlamsız URL’yi yorumlayarak emojiye çeviriyor.

Linkmoji Geliştiriliyor Emoji Linkler Anlamlı Olacak

Linkmoji’nin dönüştürdüğü emoji linkin subdomain (alt alan) yapısında olması da ayrı hoş olmuş. (O yüzden link hep pizza ve poop + .ws ile sonlanıyor. Poopdan hoşlanmayanlar için: http://www.xn--z47hk0d.ws) Ancak emoji link pek akılda kalıcı değil. Hem de Facebook ve Twitter emoji linki desteklerken Whatsapp, Hangouts gibi platformlar emoji linki şuan için desteklemiyor. Yani çalışmıyor.

Linkmoji emoji linki şuan otomatik olarak oluşturuyor. Bu yüzden emojiler de anlamsız ama geliştiricisi Nakagawa, uygulamayı özel ve biraz daha anlamlı bağlantılar yapacak şekilde geliştirmeye devam ediyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir