Mars Gezegeni Hakkında Bildiklerimiz | Yazan Gençlik

Mars Gezegeni Hakkında Bildiklerimiz

Mars gezegeni, insanoğlu için ne anlam ifade ediyor ? İnsanoğlu, tarih boyunca Mars hakkında çok fazla kafa yordu. Öyle ki kozmosla ilgili araştırmalar yapmaya başlama tarihimiz antik çağlara kadar dayanıyor. Bugün teknoloji alanında, büyük bir sıçrama yaşadık. Teknolojideki büyük adımlarımız bilimde de büyük yollar kat etmemize vesile oldu. Ancak ne teknolojideki, 20. yüzyılda başlayan büyük sıçrayışımız ne de kozmosa olan ilgimizin bizim tarihimiz kadar eski olması, uzay hakkındaki bilgi birikimimizi ciddi boyutlara taşıyabildi.

Derin uzaya inmeye gerek yok. Kendi yıldız sistemimiz olan Güneş Sistemi hakkındaki bilgilerimiz bile kısıtlı. Yine de uzay hakkındaki edindiğimiz bilgiler umut vaat ediyor. Bilhassa Mars gezegeni hakkındaki bilgilerimiz ki en çok bilgiye sahip olduğumuz dünyamızdan sonra gelen gezegen. Peki, biz Mars hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ? Marsla alakalı video hazırlayan Meraklı Maymun, malum gezegen hakkındaki bilgilerimizi tazeliyor.

1. Bölüm

Meraklı Maymun Mars’la ilgili hazırladığı videolarda gezegenin insanlık için öneminden tutunda gezegenin nasıl oluşumuna ve tarihine değiniyor. Belgeselde Marsla ilgili hangi sorulara cevap bulabiliriz ?

  1. Mars nasıl oluştu ?
  2. Güneş sistemindeki ilk yaşam Mars’ta mı başladı ?
  3. Mars araştırmaları neyi amaçlıyor ?
  4. Bir zamanlar Mars’ta yaşam varsa şimdi neden yok ?
  5. Yaşam Mars’tan Dünya’ya gelmiş olabilir mi ?
  6. Mars’ta yaşam bulundu mu ? Veya olabileceği kanıtlandı mı ?

2. Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir