Mehmet Akif Ersoy'u Anlamak | Yazan Gençlik

Mehmet Akif Ersoy'u Anlamak

Kompozisyon yarışması için yazdığım “Mehmet Akif Ersoy’u Anlamak” konulu kompozisyonum;

Mehmet Akif Ersoy edebiyatımızın en büyük şairlerindendir.İstiklal Marşımızı yazmıştır.İyi bir Müslümandır vb vb. Kime Mehmet Akif ‘i sorsak bize aynen bunları söyler ve Mehmet Akif’i çok iyi tanıdığını zanneder.Bu tip insanlardan Mehmet Akif’i anlamasını beklemek mümkün değildir.

Mehmet Akif’i anlamak sadece hayatını öğrenip ‘’İstiklal Marşı’’nı ezberlemek veya ‘’aşırı dinci’’ olmak değildir. Zaten Mehmet Akif’te  ‘’aşırı dinci’’ değildir. Buradaki ‘’aşırı dinci’’ tabiri ile Mehmet Akif’inde hiç sevmediği ; İslam’ı iyi bildiğini zannedip, Hurafeler uyduran ‘’yobaz’’lar kastedilmektedir. Evet Mehmet Akif dinine bağlı  Müslümandı ama  ibadetlerini Kuran’ın ışığında yapıyordu. Bu yobazların sözlerine inanmıyordu. Zaten inansaydı Atatürk’ün yanında olur muydu?

Su anda bazı kesimlerin sahiplendiği Mehmet Akif bize cumhuriyet düşmanı gibi anlatılmak isteniyor. Atatürk’le kuran-ı kerim i Türkçeye çevirme konusunda tartıştığı şeklinde tezler öne sürülüyor ve buna inanmamız isteniyor. Hâlbuki  Mehmet Akif ; Atatürk’ün isteği üzerine kuran-ı kerimden çeviriler yapmıştır. Kurtuluş savaşı sırasında cuma namazları sonrasında verdiği hutbelerde ayetlerin Türkçe çevirilerini kullanmıştır.Eğer Mehmet Akif kuranın Türkçeye çevrilmesine karşı bir yazar olsaydı bunlar yapar mıydı? Mehmet Akif’ Atatürk veya cumhuriyet düşmanı da değildir. Eğer öyle olsaydı olsaydı ‘’TÜRKİYE CUMHURİYETİ ’nin milli marşını hiçbir ücret talep etmeksizin yazar mıydı? Mehmet Akif’i anlamak din ve Atatürk’ü zıt kavramlar olarak görmemektir.Ölümünün üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen onun gibi büyük bir şairin eserlerini konuşmak varken hâlâ bunları tartışıyor olmamız gerçekten cok acı. Son olarak Mehmet Akif’in batılılaşma konusundaki düşüncelerinide onun kendi sözleriyle açıklamak istiyorum.

İşleri dinimiz gibi / Dinleri işimiz gibi

 

Mehmet Akif’i anlamak onun vatanına milletine bayrağına olan sevgısını kendi içindede taşıyabilmektir.

Mehmet Akif’i anlamak ‘’Safahat’’ı  bir  kere anlayarak okumak ve yeni  nesillere de Mehmet Akif’in ‘’Yobaz’’ olmadığını öğretmek demektir.

 

 

 

 

Serhat Yılmaz

www.facebook.com/Ylmzsrht

www.twitter.com/serhatyilmaz_

serhatyilmaz24@gmail.com

6 yorum yapılmış

  1. merhaba ben mehmet akif ersoyu anlamakla ilgili kompozisyon yazıcam 6. sınıfım b itane daha koysan olur mu ? 🙂

  2. BEN 7 . SINIFIM MEHMET AKİFİ ANLAMAK İLE İLGİLİ KOMPOZİSYON VEYA ŞİİR YAZACAGIM ÖRNEKLER VERBİLİRMİSİNİZ?

  3. bence bu hiç bi yarışmaya kabul dahi edilemez iğrenç bi kompozisyon olmuş ayrıca bilmediğiniz konularda atıp tutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir