Mercedes 10 Yıl Aradan Sonra Liderliği Tekrardan Eline Aldı | Yazan Gençlik

Mercedes 10 Yıl Aradan Sonra Liderliği Tekrardan Eline Aldı

Dünya çapında satış başarıları yakalayan Alman markası Mercedes son 10 yıldır satış liderliğini BMW’ye kaptırmıştı. Üst sınıf araçlar arsında her zaman tercih edilen marka olsa da liderlik için çok çalışan Mecedes 2020 yılında liderliği tekrardan eline almayı planlıyordu ki bu hedef 4 yıl önceden tutturulmuş oldu.

mercedes-benz-c

1.9 milyon araç satmayı başardı

2016 yılının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde yılın genel analizini yapmaya şimdiden başladı. Bu konuda araç satışları da oldukça dikkat çeken konulardan biri. Premium sınıf araç pazarında yer alan Mercedes ise 10 yıl sonra liderlik koltuğunu tekrar devraldı. Yıl içerisinde 1.9 milyon araç satmayı başaran Mercedes, 2016 yılı sınıfında en çok araç satan araç olmayı başardı. Bu hedefi 2020 yılı için planlayan firma 4 yıl öncesinden hedeflerinin tutturmuş olmanın sevincini yaşıyor.

Mercedes’i Audi takip ediyor

1.71 milyon araç satışı ile Audi Mercedes’i takip eden firma olma özelliğini taşıyor. Özellikle son çıkan A3 Sedan modeli özellikle Çin pazarında büyük ilgi görmesi markanın arasının yüksek adetlerde satılmasına neden oldu. Ülkemizde de oldukça yüksek adetlerde satılan bu modelin yanı sıra yeni nesil A5 ve Q2 modeller satışlarda etkisini gösterdi. Bu arada Q2 yeni çıkmış bir araç ve yılını tamamlamamış olmasına rağmen çok başarılı satış performansı gösterdi.

Liderliği kaptıran BMW ise çıkardığı 5 serisinden tam istediği performansı alamazken, 1 ve 3 serilerinin daha hızlı bir şekilde geri dönüş sağlanması beklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir