Merdiven Tırmanan Tekerlekli Sandalye | Yazan Gençlik

Merdiven Tırmanan Tekerlekli Sandalye

Gerçekten çok bencil bir dünyada yaşıyoruz. Ama bugün bunu kanıtlamaya çalışmayacağım. Zaten gerek var mı ? Neyse bu sefer insancıl bir proje ile karşınızdayım; merdiven tırmanabilen sandalye. Projenin ve de icadın adı Scalevo.

Merdivenleri çıkabilen sandalye İsviçreli 10 üniversite öğrencisi tarafından icat edildi. Proje ETH Zurich yani Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü olarak bilinen Kıta Avrupa’sının en iyi üniversitesinin öğrencisi 10 kişinin bitirme tezidir.

İcat edilen bu yeni tekerlekli sandalye kabaca sıradan tekerlekli sandalyelere benzese de fonksiyonel olarak çok daha gelişmiş durumda. Merdiven çıkan sandalyede diğerlerinden farklı olarak merdivenlere tırmanabilmesi için ayrıca paletlerde mevcut. Tırmanma esnasında bu paletler merdivene tutunuyor ve yavaşça merdivende ilerliyor. Videoda da görüldüğü gibi sandalye merdivene ters duruyor. Paletlerin yanı sıra ikincil küçük tekerleklerde mevcut. Bu tekerlekler paletlerin merdivene tırmanmadan önce tutunabilmesine ve merdivenden ayrılırken dengenin bozulmamasına yardım ediyor. Hidrolik pistonlar da merdivenin eğimine göre sandalyenin oturağının eğimini aynı açıda tutuyor.

merdiven-tirmanan-tekerlekli-sandalye

Bununla da kalmayıp hidrolik pistonlar sandalyenin yüksekliğini de ayarlamaya yardımcı oluyor. Böylelikle kullanıcının duvar ve benzeri setler ile kapanan görüş açısı yeniden kazanılmaya çalışılıyor.

Proje engelli insanların hayatlarını biraz olsun kolaylaştırabilecek gibi görünüyor. Tekerlekli sandalye henüz seri üretime veya ticari bir statüye kavuşmuş değil. Bunun için fon toplanmaya çalışılıyor. Umarız düşündükleri fonu bulabilirler.

Tekerlekli araba projesinin web sayfası: http://scalevo.ch

rampa-merdiven

Dünya çok bencil dedik ama aslında rampa merdiven birleşimi tasarımlar gibi insancıl tasarımlar, teknolojiler geliştiren mühendisler de var. Engelli kardeşlerimiz için geliştirilen mühendisliği, tasarımları gördükçe, duydukça insanlığa olan umut biraz olsun artıyor. Umarız bu tür girişimleri daha sık duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir