Mersin Deniz Park Yıkılıyor 35 Milyon Harcanmıştı | Yazan Gençlik

Mersin Deniz Park Yıkılıyor 35 Milyon Harcanmıştı

Yapımına 5 yıl önce başlanan ve 2 yılda tamamlanan ve hizmete açılan Mersin Deniz Park’ı için yürütmeyi durdurma kararı verildi. Ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi yıkıma başladı. 35 milyon lira harcanan Mersin Deniz Park CHP’li Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından yaptırılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı Deniz Park’ın yıkımı için ” kamu yararına aykırı bir yapı olduğu ” gerekçe gösterildi.

45 dönüm arazi üzerine kurulu Mersin Deniz Park, Merkez Akdeniz İlçesi Çamlıbel Balıkçı Barınağı yakınında bulunuyor. Deniz Park yapımından 2 sene sonra hizmete girmiş ve Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki İmar Şirket A.Ş. ile Öner Grup tarafından kurulan Akdeniz İnşaat Turizm Limited Şirketi tarafından işletilmeye başlanmıştı.

mersin-deniz-park

İşletme hizmete açılmasına açıldı fakat Mersin Temiz Toplum Derneği üyesi Hidayet Dinçer, mahkemeye giderek Deniz Park’ın kamu yararına olmadığını ileri sürerek Mersin Deniz Park’ı dava etti. Dinçer’in gerekçeleri yapının  şehir merkezini ve en değerli kumsal  bölgelerini işgal ettiği ve bu yüzden hem harcanan paranın hem de işletmenin kamu yararına olmadığı yönündeydi. Mahkeme Hidayet Dinçer’i haklı buldu. Mersin Büyükşehir Belediyesi ise projenin şehircilik ve yasalara uygun olduğunu belirterek Danıştay’a gitti. Ama Danıştay  mahkemenin kararını onayladı.

Danıştay’ın kararı ile Mersin Deniz Park’ın yıkımına başlandı. Ancak Öner Grup Avukatı İbrahim Hakkı Koç, yıkımın hukuka aykırı olduğunu söyledi ve ekledi. Belediye meclisinin kararının olması gerektiğini belirten Öner Grup avukatı, yapının yıkılması yerine kıyı kanununa uygun şekilde tadilat edilmesi kamuya daha fazla fayda  getirecek açıklamalarında bulundu ve yıkımı durdurmak için hukuki işlemleri başlatacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir