Meteoroloji Uyardı! Yoğun Kar Yağışı Geliyor | Yazan Gençlik

Meteoroloji Uyardı! Yoğun Kar Yağışı Geliyor

Aralık ayına girmemiz ile soğuk havalar yurt genelinde daha çok etkili olmaya başladı. Kasım ayında hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde geçmesi sonrasında Aralık ayında artık yağışların başlayacağı Meteoroloji tarafından bildirildi. Aynı zamanda Doğu Karadeniz’den yoğun kar yağışının geleceği konusunda da açıklama yapan Meteoroloji, yoğun kar yağışı ve havaların soğuması ile don olaylarına karşı uyardı.

kis-kar

Yapılan hava tahmin raporlarına göre özellikle yollarda buzlanmaya karşı önlemlerin alınması gerektiği bildirildi. Özellikle sürücülerin kar zincirlerini arabalarında taşımaları ve herhangi bir kar yağışı durumunda zincirsiz yola çıkmamaları konusunda uyarıldı. Kış lastikleri de bu konuda olukça önemli. Kış lastiği olmadan veya özelliği kaybolmuş kış lastiği ile yola çıkmak buzlanmalar nedeni ile oldukça riskli bir hale gelmekte. 05.12.2016 Pazartesi günü yağması beklenen kar Trabzon, Rize, Giresun, Artvin bölgelerini etkileyecek.

Ülke genelinde son günlerde hafifte olsa kar yağışları kendini gösterdi. Ancak kısa süren kar yağışları etkili olmasa da özellikle İç Anadolu Bölgesinde don ve ayazın artmasına neden oldu. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamalar ile de Doğu Karadeniz bölgesinden gelen karın öncelikle Karadeniz Bölgesinde etkili olması bekleniyor. Daha sonrasında yurt genelinde yüksek oranlarda kar yağışının da beklendiği yapılan incelemelerde görüldü. Uzmanların yaptığı bu açıklamalar ile kar yağışlarına göre gerekli olan tedbirleri almamız ve özellikle trafik kazalarının olmaması için araçlarımızın bakımlarını yaptırmamız çok önemlidir.

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/meteoroloji-den-son-dakika-gundem-2355953/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir