Metrobüs Ücretlendirmesi Hakkında Öneri | Yazan Gençlik

Metrobüs Ücretlendirmesi Hakkında Bir Öneri…

İstanbulluların vazgeçilmezi haline gelen, hayatımızı son derece kolaylaştıran, ancak bir o kadar da dertlendiren toplu taşıma aracı metrobüs.

Sağladığı kolaylık ve kazandırdığı zaman tartışılmaz. Fakat ya bizden götürdükleri…

Metrobüsün iyileştirilmesi gereken onlarca sorununu bir tarafa bırakıp, son zamanlarda yapılan ücretlendirme değişikliği ile ilgili düşüncelerimi aktarmak istiyorum bugünkü yazımda. Belki zaman zaman diğer sorunlar hakkında da bir şeyler yazıp, neden ve nasıl iyileştirilmeleri gerektiğinden bahsederim.

Ama bugünkü konumuz ücretler.

Metrobüs, İstanbul’un, Tünel – Karaköy hattından sonraki en pahalı ulaşım aracı.

Her ne kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi zammın %10 olduğunu söylese de, 1.50 TL olan metrobüsle ulaşım %30 zam görerek 1,95 TL ye çıktı.

Hemen hemen aynı döneme denk gelecek şekilde de 3 durak veya daha az seyahat eden yolcular için akbillerine geri yükleme yapabilen bir sistem getirilerek 0,60 TL’lik iade hakkı tanındı. Yani, eğer 1-2 veya en fazla 3 durak gidiyorsanız 1,35 TL ye seyahat edebiliyorsunuz ama 4 veya daha fazla durak ki, sayısını bilmiyorum Avcılar – Söğütlüçeşme arası mesela 1,95 TL.

Bu uygulamanın, yani iade uygulamasının getirilmesinin ardında yatan konu, aslında kısa mesafe yolculuk yapan ile uzun mesafe yolculuk yapan arasındaki haksızlığı ortadan kaldırmak, yani bir anlamda seyahat ettiğin kadar öde gibi bir yaklaşım getirmekti.

Eğer bu gerçekten örneğin Avcılardan Söğütlüçeşme’ye kadar giden yolcudan 1,95 TL alınırken, 10 durak giden yolcudan 1,60 TL alınmasını, 4 durak giden yolcudan 1,40 alınmasını sağlasaydı, çözüme şapka çıkartırdım.

Ama itiraf etmeliyim ki, bu haliyle bunun adına çözüm demek içimden pek gelmiyor.

Ben, aslında Avcılar’dan kalkıp Söğütlüçeşme’ye giden yolcu’dan 1,95 TL alınırken, Edirnekapı’dan binip Perpa’da inen benden de 1,95 TL alınmasına bozuluyor da olabilirim. Topu topu 4 durak gidiyorum ama onca yolu gidenle aynı parayı ödüyorum.

Peki bana göre nasıl olmalı bu ücretlendirme sistemi ? Nasıl çözülmeli bu problem ?

Bence 2’li turnike sistemi uygulanılarak bu sorun, rahatlıkla çözülebilir.

İkili turnike sistemi şudur;

Yolcu durağa girdiğinde 1,95 TL yerine 1,65 TL öder akbilinden, yani %10 luk zam oranı, metrobüs’le aynı yakada seyahat etmek için geçerli olur. Eğer aktarma yapacaksa, aynı durakta veya aktarma yapacağı durakta 2. defa turnikeden geçmek zorunda kalır ve makul bir ücret daha öder, mesela 0,60 TL

En çok kullandığım ve büyük yolcu kapasitesine sahip bir durak olduğundan, aynı zamanda aktarma da yapılabildiğinden Edirnekapı durağı açıklama için son derece uygun.

Örneğin, E. Kapı durağına gelen bir yolcu, şuan mevcut olan turnikelerden 1,65 TL ödeyerek geçip, eğer bu yakada seyahat edecekse o bölümde duracak metrobüslere binerek yolculuk yapabilir ve bu metrobüslerin son durağı olan Zincirlikuyu’ya kadar gidebilir.

Eğer karşıya geçecekse de, isterse bu duraktaki 2. turnikeden 0,60 TL ilave ücret ödeyerek geçebilir veya arada istediği herhangi bir duraktan yine ikinci turnike sistemini kullanarak karşıya geçen metrobüslerin durduğu, yolcu indirip bindirdiği bölüme geçiş yapabilir.

Bu sayede, uzun mesafe yolcusundan, şimdiki sistem nedeniyle tahsil edilemeyen ücretlerin kısa mesafe yolcusundan tahsil edilmesi zorunluluğu da ortadan kalkar.

Aynı yakada seyahat eden yolcular 1,65 TL öderken, diğer yakaya geçecek yolcular 0,60 TL gibi bir fark ödeyerek 2,25 TL ye seyahat edebilirler.

3 duraklık iade sistemi de bence en az 5 durağa çıkartılmalı. Çünkü 3 durak gerçekten çok az ve bu iade hizmetinden pek faydalanan olamıyor. Bunu metrobüs duraklarındaki iade makinelerinin kullanımına bakarak rahatlıkla görebilirsiniz.

Bence İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konunun üzerinde durmalı ve mevcut metrobüs gelirlerini hesaplayarak, kendisine zarar vermeyecek şekilde yukarıda bahsettiğim çözümü inceleyerek sisteme uyarlamalıdır.

Metrobüs duraklarının boyutları ikili turnike sistemi için oldukça yeterli, bu rahatlıkla devreye alınabilir. İade sisteminin 3 yerine 5 durak olarak yapılandırılması ise mevcut yazılım üzerinde yapılacak basit bir güncellemeden veya parametre değişikliğinden ibaret.

Bu arada akbillerden de aynı yaka için 2 değil tek kontör düşülmesi gerektiğini ayrıca yazmama gerek yok sanırım.

Murat Elmas

Yazının Orjinal Adresi : http://www.dusuncekulubu.com/index.php/2010/11/18/metrobus-ucretlendirmesi-hakkinda-bir-oneri/

http://www.dusuncekulubu.com/ ‘dan alıntı yapılmıştır.

Düşünce Kulübü Sitesi yöneticilerinden bu eksiklik dolayısıyla özür diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir