Microsoft Paint ile Mona Lisa Tablosu Çizmek | Yazan Gençlik

Microsoft Paint ile Mona Lisa Tablosu Çizmek

Herkes Microsoft Paint programını bilir. Herkes hayatında bir kez dahi olsa bu programı tecrübe etmiştir diye düşünüyorum.  Dünyanın en bilindik, en popüler grafik üretme programıdır. Microsoft’un Windows işletim sistemi için geliştirdiği dünyaca ünlü grafik programı ama ne kadar popüler ise o kadar da zayıf, vasat ilkel bir grafik üreticidir ki kullananlar bilir anlatmama gerek yok sanırım.

Ama bazen ilkellik avantaj yaratabiliyor galiba yani ne kadar basite inersek o kadar hakimiyet kullanıcıda oluyor sanırım. ” Ne hakimiyet Paint ile neler yapılabilir ki ? ” demeyin. Video paylaşım sitesi Youtube’un popüler kanallarından  Eclectic Asylum Art’ın yüklediği  ” How to draw the Mona Lisa in Microsoft Paint ? ” başlıklı yani ” Microsoft Paint’te Mona Lisa nasıl çizilir ? ” videoda Paintte ne yapılır sorusuna çok sağlam bir cevap veriyor.

Yaklaşık 3 dakika 23 saniye olan video aslında takriben 2 saat 30 dakikalık bir çalışmanın hızlandırılmış kaydıdır. Burada grafiker Paint‘in eski sürümünü kullanarak Mona Lisa taplosunu çiziyor. Microsoft’un Windows 7 için geliştirdiği yeni sürüm Paint eski sürümlere nazaran daha gelişmiş ve tuval tasviri daha iyi.

Windows 7 Paint Yenilikler ve Özellikleri

Windows 7 Paint’te değişik fırçalar var eski sürümlerden farklı olarak ve tabi bir tuval üzerine resim yaparmışçasına manzara resimleri yapmak daha kolay. Yeni Paint’te keçeli kalem, sulu boya kalemi, yağlı boya kalemi, mürekkepli kalem, fosforlu kalem vs. Gibi yeni fırçalar mevcut ve bu fırçalar  bir tuvale resim çizermişçesine bilgisayar faresinin sol kliğini basılı tutup çizmeye başladığınızda bir süre sonra eğer farenin sol kliğini bırakmazsanız fırçanın boyası bitiyor. Buda bir tablo yapıyormuş hissi uyandırıyor.

Örneğin kendimin 30 dakikalık bir emek ile hazırladığım naçizane Microsoft Windows 7 Paint ürünü bir çalışmam:

ahsap-kulube

Ayrıca videoyu yükleyen Eclectic Asylum Art kanalı video altına yaptığı açıklamada videonun daha önce 2007 yıkında yüklendiğini fakat videonun arka fonundaki müziğin telif hakkı nedeniyle kaldırıldığını ve düzenlenip tekrar yüklendiği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir