Misvak Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir? | Yazan Gençlik

Misvak Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

İnsanlık tarihinde çok yaygın bir kullanıma sahip olsa da günümüzde diş fırçalarının ve macunlarının çıkması ile artık neredeyse unutulan misvak aslında çok büyük yararları olan mucizevi etkilere sahiptir. İslam dininde sünnet olan misvak kullanmak bir çok faydayı da yanında getirmektedir. Bu yazımızda misvak nasıl kullanılır ve misvakın yararları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

misvak

Öncelikle misvak fiş macununa göre çok farklı bir yapıdadır. Ağzımızda zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı olan bakterilerde bulunmaktadır. Diş macunları ile diş temizliği yaptığımızda hem yararlı bakteriler hem de zararlı bakteriler temizlenir. Ancak misvak ile dişlerimize bakım yaptığımızda ise sadece zararlı olan bakteriler temizlenir ve dişlerimiz için yararlı olan bakteriler kalır. Diş etlerini güçlenmesi için misvak çok büyük bir görev yapmaktadır. Ağız kokusunu önleyerek ağzın güzel kokmasını sağlamaktadır.

Misvak alırken de bazı unsurlara dikkat etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Misvakı çok büyük almayın. Küçük ve ince olanları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Misvakın sıvısını emerek yutmamanız gerekir. Öncelikle misvakın kullanacağınız bölümündeki kabuğu bıçak yardımı ile kesin. Daha sonra bir süre bu kısmı suda bekletin ve misvakın yumuşamasını sağlayın. Bu işlem sonrasında dişleriniz ile biraz ezerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Dişlerinizi misvakla temizlerken sağdan başlayarak önce üst dişlerinizin sonuna kadar sonra alt dişlerinizin sonuna kadar temizleme işlemi yapmanız diş bakımınız için yeterli olacaktır. Misvakların son bir santimi kullanılmamaktadır. Bu nedenle bu seviyeye geldiğinde yeni bir misvak almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir