Nepal'deki 7,8 Büyüklüğündeki Depremde Ölü Sayısı 3815 Oldu | Yazan Gençlik

Nepal’deki 7,8 Büyüklüğündeki Depremde Ölü Sayısı 3815 Oldu

Nepal deprem

Nepal’de geçtiğimiz cumartesi günü 7,8 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından depremde hayatını kaybedenlerin sayısı da netleşmeye başlıyor. Konuyla ilgili yetkili ve bilgi sahibi yerel polis memurlarının yaptığı açıklamada şuan için Nepal depreminde ölenlerin sayısı 3 bin 815 olduğu bildirildi.

Bölge halkının zaten temiz suya ulaşması çok güç olan Nepal’de depremin gerçekleştiği yer olan Katmandu‘da deprem nedeniyle temiz suya ulaşmak çok daha zorlaştı. Başkent Katmandu’da temiz su temininin çok zor olduğunu belirten bölgedeki Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) Su, Temizlik ve Hijyen Koordinatörü Anu Gautham, depremde evleri yıkılanların sokak ve kaplarda kaldığını belirtti. Gautham’ın dikkat çektiği bir husus ise kaplarda kalanların uzun bir süre daha kaplarda yaşamaya devam etmeleri halinde ishal, kolera gibi hastalıkların insanları tehdit etmeye başlaya bileceği oldu.

Nepal deprem

Türkiye’den de bir çok yardım ve arama kurtarma ekibinin de kurtarma çalışmalarına katıldığı Nepal’de İçişleri Bakanlığı çok sayıda kişinin helikopterle kurtarıldığını belirtti.

25 Nisan 2015 Cumartesi günü yerel saat ile 11:56’da gerçekleşen 7,8 büyüklüğündeki deprem son 80 yıldaki en büyük Nepal depremi. Yerel yetkililerin şuana kadar 3815 kişinin hayatını kaybettiğini belirttiği deprem, geçen 80 yılın ardından bu denli büyük bir can kaybına neden oldu. 1934 senesinde gerçekleşen 8,1 büyüklüğündeki yıkıcı Nepal depreminde ise 10 binden fazla insan hayatını kaybetmişti.

AFAD Ekipleri de Kurtarma Çalışmalarına Katılıyor

Türkiye’den Nepal’e giden AFAD ekipleri kurtarma çalışmalarına başladı. AFAD Bugün Yuda Kavac Vatalyon bölgesinde bir Nepal vatandaşını enkaz altından sağ çıkardı.

Nepal’deki çalışmalara katkıda bulunmak isteyenler için Türk Kızılayı tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir