Nesli Yok Olmak Üzere Olan Hayvanlar 1 | Yazan Gençlik

Nesli Yok Olmak Üzere Olan Hayvanlar 1

“Doğadaki en zararlı varlık İnsandır” sözü bazı açılardan bakıldığında doğru gelmektedir. İnsanlar modern düzenin gereksinimlerini sağlamak için doğanın kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketmekte. Tükenen sadece doğa kaynakları değil doğada bulunan hayvanlarda yaşam ortamlarını kaybetmeleri sonucu hızlı bir şekilde ölüme gitmektedir. Nesli yok olmak üzere olan hayvanlar ise ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır.

Nesli yok olmak üzere olan hayvanlar ya yaşam alanlarının yok olması nedeni ile yada direk öldürülerek tükenmektedir. İşte nesli tükenmekte olan bazı hayvanlar.

1.Florida Puması

filorida-pumasi

Kedigillerden olan Florida Puması soyu tükenmekte olan puma cinslerinden sadece biri. ABD’nin Florida eyaletinde görülen bu kedi şuanda 87 civarında nüfusa sahip.

2.Kalkık Burunlu Maymun

kalkik-burunlu-maymun

Kalkık Burunlu Maymun Asya’nın 13 bin feet yükseklikteki ormanlarında yaşamını sürdürmekte. Ancak ormanların hızlı bir şekilde yok olması onlarında hayatlarını kaybetmesine neden olmakta.

3.Pallas Kedisi

pallas-kedisi

Orta Asya’da görülen bu kediler doğanın yok olması nedeni ile avlayacak hayvan bulamamakta ve bu durum neslinin tükenmesine neden olmaktadır.

4.Sakallı Akbaba

sakalli-akbaba

Normal akbabalara göre kes olmayan ve boyut olarak da büyük olan bu kuşlar atmacagillerdendir. Şuanda ortalama 10 bin bireye sahip oldukları bilinmekte.

5.İnce Loris

ince-loris

Bu hayvan ise şuanda neslinin tükenip tükenmediği bilinmemektedir. 1937’den günümüze kadar sadece 4 kere görüldü. 1939’dan 2002 yılına kadar hiç görülmeyen İnce Loris 2002 yılında görülmesinin ardından tam olarak yok olmadığı anlaşıldı. Ancak çoğu kişi 1990 yılından itibaren neslinin tükendiğini iddia etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir