New Horizons Uzay Aracı | Yazan Gençlik

New Horizons Uzay Aracı

NASA uzay ajansı tarafından yürütülen ve lansmanına 8 Ocak 2001 yılında başlanan uzay görevinin parçası. New Horizons yani Türkçe adıyla Yeni Ufuklar, 19 Ocak 2006 tarihinde ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılmasıyla göreve başlamıştır. Yeni Ufuklar insansız uzay aracı birincil amaç olarak Plüton ve Plüton Gezegen Sistemi’ni incelemek için fırlatılmıştır. Görevi Dünya’ya araştırması ile ilgili bilgi sunmak ve gezegenle alakalı görseller yollamaktır. New Horizons, Plüton görevini bitirdikten sonra Voyager uzay sondaları gibi güneş sistemini terk edecektir.

Yeni Ufuklar’ın (New Horizons) Görevi ve Yeniden Plüton’un Keşfi

New Horizons, bundan 9 yıl önce yani tam olarak  ABD’nin Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan 19 Ocak 2006 saat 19:00 UTC tarihinde (Türkiye saati ile 22:00’de) fırlatılmıştı. Başlangıçta çoklu bir görev tanımı olan uzay aracı temel olarak 6 aşamalı Plüton araştırma görevine çıkarıldı.

New Horizons Görev Tanımı ve Beklentilerimiz

  1. Plüton ve uydusu Charon’ın yüzeyini görüntülemek veya haritalamak
  2. Plüton ve Charon cisimlerinin jeolojik ve morfolojik yapısını araştırma
  3. Plüton’un atmosferini analiz etme ve kaçış oranını hesaplama
  4. Charon uydusunun atmosferini araştırma
  5. Plüton ve Charon’ın yüzey sıcaklığının haritasını çıkarma
  6. ” Plüton’un bilinen 5 uydusundan başka uyduları daha var mı ? ” sorusuna cevap bulmak
  7. Kuiper Kuşağı nesnelerini Plüton’u incelediği gibi incelemek

Fırlatılmasının ardından Plüton yolculuğuna başlayan New Horizons uzay aracı, bugün yani 14 Temmuz 2015 tarihi itibari ile saatte ortalama 50.000 km hızla Plüton’a yaklaşıyor. Plüton cüce gezegenini incelemek için gönderilen ilk uzay sondası olma unvanını taşıyan New Horizons, bugün Türkiye saati ile 15:00 sularında en net Plüton fotoğrafını çekip bilime bir katkı daha yapacağından dolayı insanoğluna tarihi bir an yaşatacak. Plüton’un yanından 14.07.2015 11:49:57 UTC tarihinde saniyede 14 km hızla geçip gezegeni fotoğraflayacak. Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık 5 milyar km olması sebebiyle fotoğrafların elimize ulaşması 4,5 saat kadar bir zaman alıyor. Bu yüzden Yeni Ufuklar’ın çektiği Plüton fotoğrafını Türkiye saatiyle 14 – 15 civarında alacağız.

new-horizons-voyage

New Horizons Plüton yolculuğu boyunca, yolu üzerinde bazı duraklara da uğradı. Plüton dışındaki, bazı İç ve Dış Güneş Sistemi gezegenlerinden veya gökcisimlerinden kendisi için küçük ama bilim için değerli bulguları ve görselleri Dünya’ya ulaştırdı. 20 Ocak 2006 tarihinde Ay’ın yakınından geçti. Ayrıca bu esnada New Horizons’un teknik donanımının testini yapma fırsatı da sağlanmış oldu. Ardından Jüpiter istikametinde yolculuğuna devam eden NASA uzay aracı, tesadüfen 132524 APL asteroidi ile karşılaştı ve fotoğraflamayı ihmal etmedi. Diğer adı 2002 JF olan asteroide en yakın 13 Haziran 2006 tarihinde 101.867 km yaklaştı. Jüpiter’i, kütle çekiminden yararlanmak için ziyaret etmeyi de unutmadı. Tabi bu ziyaret en yakın 28 Şubat 2007 tarihinde 2.300.000 km uzaktan gerçekleşti. (Uzaktan bi’ merhaba dedi :)) Ziyaret etmişiz fotoğraf çekmeden olmaz. Jüpiter’in meşhur kızıl lekesi ve Galilei uyduları olarak bilinen Jüpiter uyduları Callisto, Europa, Ganymede ve Io gök cisimlerini fotoğrafladı. Ve bugün Plüton’u en net ve güzel haliyle fotoğraflayacak.

New Horizons’un Plüton Keşifleri

New Horizons sondasının keşiflerine yetişmek pek mümkün değil. Halen görev üzerinde olduğu için bilime yapmış olduğu katkıları takip etmek hiç de kolay değil. Açıkçası ben bu makaleyi hazırlarken vermiş olduğum bazı bilgiler bile eskiyebilir. Yine de ben New Horizons’un şuana kadarki keşiflerinden biraz bahsedeyim.

24 Ağustos 2006 tarihinde Plüton Uluslararası Astronomi Birliği tarafından gezegenlikten çıkarıldı. Sebebi, kabaca söylemek gerekirse Güneş sistemindeki diğer cüce gezegenlerden daha küçük olmasıydı. Ancak New Horizons gerçeğin böyle olmadığını gösterdi. Kuiper Kuşağı güce gezegenlerinin en büyüğü sanılan ve Plüton’un gezegenlikten atılmasına sebep olan Eris, Yeni Ufuklar sondasına göre Plüton’dan 44 km daha küçük. Yeni bulgulara göre Pluton’un çapı 2.370 km (artı eksi 20 km) olduğu öğrenildi. Pluton’un yoğunluğu kesinleşti. New Horizons’a göre santimetre küpü 2 gr. Bu da uydusu Charon’un çarpışmayla koptuğu tezini destekliyor. Anlaşılan o ki, Kuiper kuşağında yaşanan bir çarpışmayla Pluton’un yoğunluğu düşük buz vs. kütlesi koparak Charon’u oluşturmuş.

New Horizons Aracının Teknik Özellikleri 

Ağırlığı 478 kilogram olan ve 228 watt gücündeki uzay sondası, saniyede 14 km’ye tekabül eden saatteki ortalama 50 bin km hızı ile günümüz teknolojisinin en hızlı insansız uzay aracıdır. Tabi sürekli aynı hızla seyahat etmedi. Yer yer hızı değişti. Jüpiter’i ziyareti New Horizons’a ivme kazandırdı. Jüpiter’in yanından geçmesinin en baştaki amacı zaten buydu. Yeni ufuklar şuan takriben Dünya’dan 4.8 milyar km uzakta ve Dünya’ya, üzerindeki 7 bilimsel enstrüman ile bizi aydınlatacak bilgiler sunmaya devam ediyor. Alice, LORRI, SWAP, PEPSS, REX, Ralph, SDC;

new-horizons-bilimsel-cihazlar

Alice: UV Görüntüleyici Tayfölçer.

LORRI: Uzun Menzilli Keşif Imager, Görünür dalga boylarında yüksek çözünürlük için tasarlanmış uzun odak kameradır.

SWAP: Elektrostatik analizörü içeren iki aracın birini oluşturan ve geciktiren potansiyel analizördür.

PEPSS: Uçuş zaman, iyon ve elektron içeren iki aracın birini oluşturan sensör.

REX: Atmosferik sıcaklık ve yüzey basıncını ölçen, iyonosfer yoğunluğu ölçen, Charon ve diğer KBOs (Kuiper Kuşağı Nesneleri) çevresinde arama ve ölçümler yapan arguman.

Ralph: Görünür ışık görüntüleme ve yakın-kızılötesi görüntüleme kamera teleskop.

SDC: Uzay tozları analiz edici.

New Horizons üzerinde, 7 bilimsel cihazın yanı sıra Plüton’u 1930 yılında ilk keşfeden bilim insanı Clyde Tombaugh’un da küllerini taşıyor.

Dört gözle beklenen tarihi an nihayet geldi.

İşte Plüton’un en net ve güzel manzarası:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir