Okullar Açıldı Okul Vakti | Yazan Gençlik

Okullar Açıldı Okul Vakti

Kurban bayramının ardından yine okullarda ders zili çaldı. Bu zil kimine hüzün ve ayrılıklar getirdi kimine ise neşe ve mutluluklar. Yeni gelen birinci sınıf öğrenci arkadaşlara baktığımda ekseriyeti toplu halde gezmekte ve çevreyi dikkatle inceleme aşamasındalar ama bir kısmı ise memleketlerinin tarafına bakan pencere kenarlarında gözleri boncuk boncuk yaşlı, derin duygular içinde. Sessizce yanlarına gidip elimi omuzlarına koyuyorum ama ağlama diyemiyorum. Tek söylediğim; alışırsın be kardeş üzme kendini. Biliyorum bu yaptığım onlar için büyük bir şey çünkü yıllar önce aynı duyguları, o garip akşamları bende yaşadım.

Diğer taraftaki büyük bir çoğunluk ise lay lay lom havası içindeler. Ne küçüğe merhamet ediyorlar ne büyüğe hürmet. Nereye gidiyor bu gençliğin sonu inanın aklım almıyor. Niye okuyorsun diye sorulduğunda ise üniversite mezunu olmak için. Mezun olmak bu kadar kolay mı zannediyorsun. E hadi oldun diyelim ya ondan sonra. İşte sorunumuz zaten orda başlıyor. Genç nesillerimiz geleceği düşünmez olmuş, geleceğe dair kafa yormuyorlar sadece yaptıkları bu gün akşam hangi kafede oturacağız, hangi diskoda eğleneceğiz. Bütün demek istemiyorum ama birçok üniversiteli gencin yaptığı bu. Üniversite bitirmek bu kadar kolayda bizim mi haberimiz yok?

Arada istisnalar çıkıyor elbet onlar eğlenirken kitaplarla meşgul olanlar, boş vakitlerini diskoda değil de kütüphanelerde geçiren, hocalarıyla sohbet eden ve bilgi alışverişinde bulunanlar, sadece kendi geleceğini değil, ülkesinin de geleceğini düşünerek hareket eden gençlerimiz var tabi ki.

İşte bize, bu millete ve bu vatana 5000 yıllık bir tarihe sahip şanlı ecdadımıza yakışır böyle kendini bilen insanlar gerek. Bunun sağlanabilmesi içinde önce eğitim sistemimiz kültürümüze uygun şekilde reforme edilerek öncelikle ahlak derslerine ağırlık verilmektedir. Çünkü ahlak bir kültür meselesi olduğu için özümüze geri dönmenin vaktidir bu vakit.
Bir ülkenin geleceği ve ilerlemesi sağlam kalelerle, güzel binalara ve milli gelirine değil, o insanların ahlâki değerlerine bağlıdır. Temennimiz o ki; güzel ahlaklı, kendisinin ve milletinin bekasını düşünen ve bunun için çabalayan gençlerin yetiştirilmesidir. Yazımı Allah dostlarının sözleriyle bitirmek istiyorum.
Yoldaşların en iyisi güzel ahlâktır, arkadaşların en iyisi akıldır, edep ve terbiye, en iyi mirastır ve kendini beğenmekten daha büyük gerilik ve cahillik olamaz. Hz. Ali (r.a.) İnsanlarla iyi geçin, güzel ahlâk ile muhatap ol. Hz. Muhammed (sav.)

MUSTAFA ÇETİNKAYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir