Okullarda Zengin - Fakir Ayrımı ve Sivil Kıyafet | Yazan Gençlik

Okullarda Zengin – Fakir Ayrımı ve Sivil Kıyafet

Öncelikle herkese merhaba.

Sizce okullarda sivil kıyafet olmalı mı ? 

Bir çok insan bu soruya evet olmalı derken birçok insan da hayır olmamalı diyor. Okullarda sivil kıyafetin olmamasını isteyenler öğrenciler arasında zengin – fakir ayrımının olacağı fikrinde ki bir yerde bu doğru bir düşünme şeklidir. Ne kadar katılıyorsun derseniz %10 cevabını veririm bu soruya. Çünkü zengin – fakir ayrımı kıyafetle orantılı  bir şey değildir. Zengin – fakir ayrımı kişilik ve karakter ile alakalıdır. Aile yapısıyla alakalıdır. Tabii bu cümlemde kimsenin ailesini çerçeve içine almıyorum. Zengin insan parasıyla yada kıyafetiyle zenginliğini ortaya koyup gösterip yapabilir ancak zengin insan parasını koymadan da zenginlik farkını ortaya çıkarabilir. Çünkü zengin insanın fakir insana bakışı farklıdır. Onu bakışlarıyla tutumuyla ezer . Davranışlarıyla ezer. Bakıyoruz lüks mekanlar takılan zengin insanlar onlara servis yapan garsona pekte sınıf ayrımını ortaya sokmuyor. Garson kendi parasını kazanıyor ve bundan gocunmuyor . Zengin ise kazandığı parayı o mekanlarda harcayıp garsona is imkanı sağlıyor. Ve ikisi de hayatlarından memnun bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Okullarda zengin – fakir ayrımı olmuyor çünkü okullarda arkadaşlık paradan önce geliyor. Elbette her yerde parasında böbürlenen insanlar oluyor olmuyor değil. Burada ise bireyler ön plana çıkıyor. Ben okuduğum okulda arkadaşlarıma nazaran daha az varlıklı bir ailenin mensubuyum ve bunu benim bütün arkadaşlarım bilir ve asla bu konunun lafını yapmazlar. Okullar insana hayatın gerçek yanlarını ve kalleş yanlarını öğretir. Okullarda sivil veya resmi kıyafet olması demek eşitlik demek değildir.

Peki Nasıl Bir Eşitlik Tarzı Var Okullarımızda ?

Nasıl eşitlik lan bu ? Sen kantinde poğaçaya 50 kuruş zor verirken elin oğlu tostunu, hamburgerini hatta yaz aylarında pahalı dondurmalarını alıyor. Senin baban cebine 2 lira koyuyor başka birinin babası oğluna veya kızına günlük 20 – 30 – 40 veya 50 ne kadar veriyorsa artık . Sen okulda o insanlar bir tutamıyorsun kendini üzülüyorsun içten içe eriyorsun neden diye soruyorsun ama cevap bulamıyorsun. Okullarda ki zengin – fakir ayrımı resmi okul formalarıyla çözülmez. Okullarda çözmek yerine bu durumu ÜLKE içinde çözmelisin ki zengin – fakir ayrımı ortadan kalsın . ZENGİN – FAKİR ayrımı okullarda değil aslında GERÇEK HAYATTA boy gösteriyor asıl olarak buna el atmak lazım.

1 yorum yapılmış

  1. Maksat fakirligi saklamaksa uniformalarla bu saglanir.
    Ama maksat fakirligi yok etmekse, kiyafet sorununu bir kenara birakmak lazim. Fakirlikten kurtulmak bir yeni bir duzen ve bilincli mucadele gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir