Para Biriktirmeyi Nasıl Başarabilirsiniz? | Yazan Gençlik

Para Biriktirmeyi Nasıl Başarabilirsiniz?

Ekonomik olarak sürekli tasarruf yapmamız gereken küresel ekonomide para biriktirmekte zorlaşmakta. Nasıl para biriktirilir sorusuna cevap ise farklı bir açıdan bakılarak cevap verilirse daha faydalı olacaktır.

kumbara-para-biriktirme

Genel olarak para biriktirme denildiğinde herkesten aynı performans beklenmekte. Ancak burada atlanılan en büyük unsur ise herkesin gelirinin farklı olmasının yanı sıra herkesin giderleri de farklıdır. Buradan gelir gider sonrasında elde kalan para üzerinden birikim yapmaya çalışılmalı ve birikime küçük büyük demeden önem verilmelidir.

Öncelikle giderlerinizi kontrol altına almanız gerekir. Bu konuda aylık giderlerinizi bir liste yaparsanız eğer gereksiz harcamalarınızı görecek ve doğru noktalarda tasarruf yapabileceksiniz. Eğer varsa dergi, gazete gibi abonelikleriniz bunları bir süreliğine dondurup veya kapatarak bu paraları birikim hesabınıza atabilirsiniz. Kredi kartı kullanıyorsanız taksitli olarak yapacağınız harcamaları durdurmanız çok önemlidir.

Özellikle üzerinizde bulunan taksit gibi borçları azaltmak için bir süreliğine alışveriş merkezlerinden uzak durmanız çok yararlı olacaktır. Çünkü bu tarz mekanlar sizin alışveriş yapmanız için tasarlanmıştır ve harcama yapmadan çıkmanız çok zordur. Kendinize bir tutar belirleyin ve bunu her gün birikim hesabınıza koyun. Böylelikle bir süre sonra önemli bir para seviyesine ulaşabilirsiniz.

Para biriktirmek için hiç kullanmadığınız bir bankadan hesap açık. Hesap işletim ücreti almayan bankalar daha mantıklı olacaktır. Bankamatik kartı çıkartmayın ve sürekli kullandığınız hesaptan tasarruflarınızı yeni banka hesabınıza gönderin. Böylelikle biriktirdiğiniz parayı daha hızlı unutabilir ve birikmesini daha kolay sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir