Para Neye Göre Basılıyor ? | Yazan Gençlik

Para Neye Göre Basılıyor ?

Devalüasyon Nedir ?

Hepimiz biliriz, banknotlar devletler tarafından basılır. Bu demek oluyor ki paranın güvencesi devlettir. O zaman para basma kuralını devletler belirliyor. Ancak para basma konusu sadece devletin inisiyatifinde değil.

Bu makale ” Para Nedir ? ” adlı yazı dizisinin ikinci bölümüdür. Yazı dizisinin diğer iki makalesi olan Paranın Tanımı ve Paranın Felsefesi – Mantığı için: > etiket > para-nedir

Neyse konuyu dağıtmayalım ve gelelim para basma neye göre olura, devlet parayı neye göre basar ? Kısaca bir ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete eş değerde para basılır. (” Aslında para basılmaz, banknot basılır. Para dolaşıma sürülür.”) Hani paranın standart bir değeri yoktu… Daha doğrusu paranın standart bir alım gücü yoktur. Peki devlet ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete nasıl parasal bir değer biçiyor ? İşte burada ” Paranın değeri neye göre belirlenir ? ” sorusunun cevabı devreye girmelidir. Dolaşımdaki para her zaman ülkedeki tüm satın alınabilir kıymete denktir. Ne kadar para bastığın önemli değildir. Ancak çok para basılırsa paranın değeri düşer. Kabaca, Paranın Değeri = Tüm Para / Tüm Kıymetler olarak ölçülür.

Devalüasyon Nedir ?

Örneğin ülkedeki tüm satın alınabilir kıymet 100 ekmek olsun diyelim. Devlet bu 100 ekmeğe karşılık 100 TL para basarsa paranın değeri, alım gücü 1 TL = 1 ekmek olur. Ancak devlet 100 ekmeğe karşılık 100 TL daha para basar ve dolaşıma sürerse, dolaşımda 100 ekmeğe karşılık toplam 200 TL olur. Bu da paranın alım gücünü 2 TL = 1 ekmek olarak düşürür. Bu olay yani piyasaya zenginliğin artmadığı halde fazla para sürmek devalüasyon olarak adlandırılır.

Konuyla ilgili daha detaylı ve teknik bilgi için ” Para Arzı ve Kısmi Rezerv Bankacılığı ” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz…

17 yorum yapılmış

 1. Madem ülkenin parasal değerlerine göre basılıyor bu para bu zenginliklerle dolu ülkemizde borçlu yaşıyoruz Oysaki benim ülkemi parasal değerlerle ölçme ye kalksalar madeni para yerine altın paralar kullansak yeridir bence para nüfusa göre basılmali ve mümkün olduğu kadarda piyasaya sürülmesi ve paranın sürekli devir daim edilerek ekonominin ve iç piyasaların harekerlenmesi sağlanmalıdır bu şekilde dış piyasada doğal olarak hareketlenir ülkenin daha hızlı bi şekilde gelişmesi işsizliğin bitmesine refah bir yaşam alanı oluşturması ni sağlar

 2. Yazınız baştan hatalıdır. Para basma işi devletin elinde değildir. Parayı tamamen özel kuruluşlar olan merkez bankaları basar, bastığı parayı da ticari bankalara ve devlete borç karşılığında verir. Bankacılık sistemi, baştan sona şeytani bir sistemdir, uzak durmanızı öneririm. Selamlar.

 3. Evet kağıt üstünde böyle ama abd ve birçok ülkede bu böyle işlemiyor.
  Ayrıca para basmanın kuralını büyük şirketler kor parayıda onlar basar merkez bankaları formalite..
  Türkiyede basılan parayla sistemde dolaşan para arasında uçurum var bankalar olmayan paradan faiz alıp karlarını fazlasıyla artırıyor.

 4. Para altın karşılığı basılıyor diye biliyordum.Altınla alakası varmı yokmu?Yoksa ülkedeki üretim ile alakası varmı?

  1. Şimdi öne çıkan üç çeşit para tipi vardır. Mal Para, Temsili Para ve İtibari Para; Günümüzde dünya üzerinde kullanılan paraların büyük bir çoğunluğu itibari paradır.
   1 – Mal Para:
   Paranın değeri, basıldığı maden ile eşit olan paralardır. Paranın icadından sonra en uzun süre kullanılan paralardır. Örnek Roma ve Erken Dönem Osmanlı paraları gibi…

   2 – Temsili Para:
   Altın yada kıymetli başka bir maden karşılığı basılan paralardır. Bu parayı basan kurum, para hangi maden karşılığı basılıyorsa, bastığı paranın ederinde o madenden kasasında saklamak zorundadır. Çünkü parayı elinde tutan kişi kurumdan parasını bozup madenini isteyebilir.

   3 – İtibari Para:
   Temsili paranın karşılıksız olanına itibari para denir. İlla ki bir karşılıktan söz etmek gerekirse bu tip paranın karşılığı kurumun vermiş olduğu sözdür. Bu 10 birim paradır diyorsa 10 paradır üstelemeye gerek yok 🙂

   Amerikan Doları 1972’e kadar bir temsili para idi ver karşılığı altındı. Amerika Birleşik Devletleri 1972 tarihine kadar altın karşılığında dolar bastı. Bu tarihten sonra ise dolar karşılığında altın vermeyi bıraktı ve itibari paraya dönüştü.

   Peki itibari para neye göre basılıyor ? Merkez bankaları bazı yöntemler kullanarak yukarıda makelede anlattığım ölçütü yakalamaya çalışıyor. Bu yöntemleri de başka bir makale hazırlayarak anlatmayıo düşünüyorum.

   1. Hangi yöntemlerle? Nasıl bir ölçü bu? Ortada tek bir kullanım değeri yok ki, bir sürü var. Farklı kullanım değerli olan ekmek ile suyun veya evin (örneğin ortalama bir apartman dairesi) satış maliyeti de aynı değil. Biraz daha açar mısınız?

    1. Öncelikle yazim için üzgünüm, telefondan yaziyorum.

     Öte yandan görüyoruz ki, gerçekten bir metaya degerini veren $ey bizim ona verdigimiz deger, emek degil. Yani deger, emegimizde degil de zihinimizde basliyor. Bu emek deger teorisinin yikilisi ve fayda deger teorisi ile ardindan gelen marjinal fayda gibi birçok deger teorisinin zaferi mi oluyor? Yoksa sizce bunu emek deger teorisiyle açiklamak mümkün müdür?

 5. Bir sorum olacak mesela Türkiye’de para basmak icin dolar gerekiyor peki biz neden dolar basmiyoruz bir nedeni vardir ama nedeni ney

 6. Paranin ozel sirketlerce basildigi dogru/yanlistir.
  Dogrudur. Cunk ozel bir kurulus para matbaasini kagit makinlar murekkep paranin cizim hattat is vs ozel bir firmanin elinde olabilir ancak basilacak paranin tek bir alicisi vardir oda Merkez bankasidir. Oda Hukumete baglidir.
  Yani ozel sirket para kazanacagim diye neden ugrassin o zaman matbaa elindeyken istedigi kadar basar sonrada dukkani kapatir. BAsilacak para miktarini Merkez bankasi belirler buda hukumetin politikalarina gore olusur.
  Bazen Merkez bankasi gorece ozgurdur teknokratlar guclu olabilir ancak hukumette calmak cirpmak icin elinden gelen politikalari uygulamaya calisir.
  Mesela Boyyull ekonomi Profesoru Gayyip El Mehdi habire faizler dussun diye M.Bankasina baski yapar hatta onlari vatan hainligiyle sucladi. GAyyip ekonomidenne anlar? Ama anlamasada sallar.
  Faizleri dusurmek istemesinin nedeni piyasadaki buyuk ve Ortadereceli isyerlerine ucuz kredi vermek. Boylece oy toplamak. Ama bu enflasyona ve halkin elindeki paralarin deger kaybi fakirlesmesi demektir.
  Yani izlenen para politikasi ile halktan diger kesimlere para zenginlik transferi gerceklestirilir.

 7. Bunların hepsi hikaye.
  Küresel sermaye böyle bilinmesini istiyor.
  Kurallar gücsüzlerin uyması icindir.
  Amerikanın ne kadar para bastıgını biliyormusunuz?
  Kontrol eden var mı?
  Ben Bogazici işletmede okudum.
  Orada sistemi cok iyi ögretiyorlar.
  Vicdanıniz sizi rahatsiz etmez ise cok para kazanırsınız.
  Küresel sistemi cok iyi bilmeden alternatif olusturamadan sadece konusuruz.
  Neyse mevzu çok uzun ve derin.
  Herkes küresel sistemin adaletsiz oldugunu biliyor fakat sistemden daha fazla pay almaya calısiyor.
  Kapitalist sistem maalesef böyle isliyor.
  İmtihan dünyasında oldugumuzu, her canlı gibi bir gün ölecegimizi ve ilahi adalet önünde hesap verecegimizi unutmayalım.

 8. Seni bir başkasının kontrol etmesine gerek yok; sistem kendi kendini kontrol eder üretim olmadan para basıldığında üretilmeyen mala karşı talep artığında o malın değeri de artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir