Parçaları Birleştirmek İçin Kullanılan Aletler | Yazan Gençlik

Parçaları Birleştirmek İçin Kullanılan Âletler

Mengene, üzerinde çalışılan parçaları  kımıldatmamak için yapılmış bir alettir. Marangozlukta da yapıştırılan iki parçayaı gereken bir süre bitişik tutmak için kullanılır.

Vida, çeşitli parçaları birleştirmede kullanılır. Birleştirilecek parçalar tahta ise, bunlarda kullanılan vidalara ağaç vidası denir. Civata da çeşitli tahta ve maden parçalarını birleştirmekte kullanılır. Haddeden geçirilmiş bir vida ile bir somundan meydana gelmiştir. Somun vidaya takıp sıkıştırılır. Genel olarak, civatanın başı ile birleştirilecek parça, yahut da somun ile parça arasına yaylı rondelâ denen madenden bir halka konur. Bunun görevi civatanın kendi kendine gevşemesini önlemektir. Arasıra, emniyet somunu denen ikinci bir somun da vidalanır.

Çivi, iki tahta parçasını birleşik tutmak için kullanılır. <<Perçin çivileri>> de vardır;

Bunlar kızarıncaya kadar ısıtılıp birleştirilecek levhaların deliklerine sokulur ve sonra hususi bir çekiçle vurulup başları genişletilir.

El Mengeneleri, mengeneler gibi, üzerinde işlenilen parçaları birleşik tutma görevini yaparlar. Bağlı değildirler, bunun için kullanılmaları daha kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir