Pardus Yeni Sürümü Kurumsal 5 Çıktı | Yazan Gençlik

Pardus Yeni Sürümü Kurumsal 5 Çıktı

Milli işletim sistemi Pardus, kurumsal 5 sürümü ile geliyor. İlk sürümü 2005 yılında çıkan milli işletim sistemimiz adını Anadolu Parsı’nın bilimsel adı Panthera Pardus Tulliana’dan alıyor. Pardus işletim sistemini 120 binden fazla kullanıcı kullanıyor. 120 bin kullanıcının 20.000’ini kurumsal ve ya kamu oluştururken 100.000’ini ev ortamında vatandaşlar oluşturuyor.

Pardus Kurumsal 5 Sürümü Özellileri / Yenilikleri

Alınan bilgilere göre yeni sürüm yani Pardus kurumsal 5 sürümü virüs ve zararlı yazılımlara karşı daha güvenli olacak böylelikle kullanıcılar sistem tehlikesi kaygısı yaşamayacak. Tabi ki ofis, ofis, grafik, medya oynatıcı, e-posta ve benzer yazılımlar Pardus yeni sürümünde kurulu olacak. Kurumlar için ise kimlik yönetimi, uzaktan yönetim sistemleri gibi yazılımlar da yer alıyor. Ayrıca yeni sürümde, e-Devlet uygulamalarına elektronik imzayla giriş özelliği de bulunuyor.

pardus

Pardus Kurumsal 5 Sürümünü Edin

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen milli işletim sisteminin yeni sürümünü, ” http://www.pardus.org.tr ” adresinden ücretsiz edinebilirsiniz.

TÜBİTAK’tan yapılan bilgilendirmeye göre, Pardus işletim sistemi 2012 tarihi itibarı ile ULAKBİM’e devredildi. İlk sürümü 2005 yılında çıkan yerli işletim sisteminin ULAKBİM Enstitüsünden önceki geliştiricisi TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) idi. İşletim sistemini geliştirme faaliyetlerine ise 2003 yılında başlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir