Dağlıca'da PKK'nın Terörist Saldırısı | Yazan Gençlik

PKK’nın Dağlıca’daki Terörist Saldırısı: 16 Şehit


[Edit 17:00]

TSK’dan yapılan son Dağlıca açıklaması

Dünkü Dağlıca’daki hain saldırıya dair şehit sayısı resmi kaynaklardan netleştirildi. Genelkurmayın akşam saatlerinde resmi sitesinden yaptığı açıklamaya göre Dağlıcadaki şehit sayısı 16, yaralı sayısı ise 6. TSK’dan yapılan açıklamaya göre yaralıların hayati tehlikesi yok. Yapılan açıklamada ayrıca bölgeye intikal eden F-16 ve F-4’lerin 23 hedefi (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) vurduğu deklare edildi.


Dün terör örgütü PKK tarafından askere, Dağlıca’da hain saldırı gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Hakkari Dağlıca bölgesinde köprü ve geçitlere patlayıcı yerleştirmesi nedeniyle 4 Eylül günü temizlik operasyonuna başlamıştı. Operasyon dağlık alanda ve yollarda devam ederken Dağlıca – Yüksekova yolu istikametinde asker el yapımı 3 bombayı imha etti. Ancak yola döşenen diğer patlayıcıların patlamasıyla asker PKK’nın hain pususuna düştü. Acı haber dün (06.09.215) akşam saatlerinde ulaştı.

Dağlıca’daki hain saldırıda 400 kilo C-4 kullanıldı

Dağlıca Tabur Komutanlığı’ndan operasyona giden iki zırhlı araç, PKK’lı teröristlerin yola 100 metre aralıklarla döşediği el yapımı 400 kilo C – 4 patlayıcının patlatılmasıyla hain saldırının hedefi oldu.

Dağlıca’da kaç Şehit verdik ?

TSK’nın yaptığı açıklama sonrası çok sayıda şehit ve yaralının olduğunu biliyoruz. Ve yapılan en son resmi açıklamaya göre 6 yaralının olduğu biliniyor. Ancak kaç şehidin olduğu henüz netleşmiş değil. Öte yandan bazı resmi olmayan kaynaklara göre şehit sayısı 15 ve bu sayı iddialarda eklendiğinde 25’e kadar çıkıyor. Reuters 15 askerin şehit olduğunu yazdı. Reuters Haber Ajansı’na göre 1’i yarbay 1’i binbaşı olmak üzere hain saldırıda 15 şehit var.  Fakat bu sayılar şimdilik iddiadan öte değil. Peki şu ana kadar neden şehit sayısı açıklanmadı ? Güvenlik Uzmanı Mete Yayar soruya ” Net rakam birebir takviyeye giden birimler yerine ulaşmadığı müddetçe bu söylenmez. ” diye cevap verdi.

Hain saldırı sonrası TSK bölgeye iki adet F-16 ve iki adet F-4 göndererek 13 PKK’lı hedefi vurdu.

Hakkari Dağlıca’dan gelen acı haber sonrası Fethiyeli eğlence sektörü şehitlerimiz varken biz eğlenemeyiz diyerek 1 günlük yas ilan etti. Öte yandan yurdun dört bir köşesinde teröre lanet yürüyüşleri düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir