Plastik Çantalar Dünyada Neden Yasaklanıyor?

Her geçen gün gelişen teknoloji ve gelişen teknolojiye paralel olarak artan nüfus sonucunda da tüketim oranlarında artışlar meydana gelmektedir. Tüketim oranında artış meydana gelmesi kullanılan enerji kaynaklarının oranlarında da belirli bir miktarda artış meydana getirmektedir. Gelişen nüfusa bağlı olarak artan üretim miktarı sonucunda hem hammadde kullanımı hem de enerji kaynaklarının kullanımında büyük oranda artış meydana gelmektedir. Bu durum sonucunda da bilinçsiz kullanılan hammaddeler ortaya çıkmaktadır bu durum sonucunda da tüketim kaynakları zarar görmekte böylelikle hammadde yetersizliği ortaya çıkmakta aynı zamanda da doğa ve doğa da bulunan birçok unsur zarar görmektedir. Plastik poşetlerin kullanımı sonucunda doğada büyük zararlar meydana gelmektedir. Plastik poşetlerin meydana getirdiği her türlü zararı en aza indirgemek isteyen birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan birisi de www.netpakambalaj.com dur. Plastik poşetlerin kullanımı nasıl ki hem doğaya hem insanlara zarar veriyorsa bu ürünün imha edilememesi ve doğada kalması da doğaya da zarar vermektedir. Aynı zamanda plastik poşetlerin imhası esnasında açığa birçok gaz çıkmaktadır. Açığa çıkan bu gazlar da nasıl ki naylon poşetler kullanılırken doğaya ve çevreye zarar veriyorsa aynı şeklide bu gazlar da aynı oranda çevreye ve insanlara zarar vermektedir. Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız ani orman yangınlarının en büyük sebeplerinden birisi de naylon poşetlerdir. Bilinmesi gerekmektedir ki plastik poşetlerin sebep olduğu yangınlar sıralamasında ilk sırada alan orman yangınlarıdır.Naylon Poşetlerin Görünümü Çevreye Verdiği Zararları Etkiler Mi?

Kullanılıp atık halde doğaya bırakılan plastik poşetlerin özellikle şeffaf görünümde olanları sera etkisine sahip olduğu için doğaya daha çok zarar vermektedir. Şeffaf görünümde olan poşetler ortamda ki mevcut ısıyı daha kolay ve daha kısa sürede geçirebildikleri için orman yangınlarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yaşanılan birçok orman yangını sonucunda büyük kayıplar meydana gelmiştir. Bu durum da göstermektedir ki bireyler sorumsuz ve dikkatsiz davranmaktadırlar. Plastik poşetler üretilirken petrol türevli hammadde kullanılması bu ürünün hem insan sağlığına hem de çevreye büyük zararlar vermesine sebep olmaktadır. Plastik poşetlerin doğada yok olma süreleri arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Yani plastik poşetler eğer denize atılmış ise ortalama 400 yıl içinde yok olacaktır. Fakat bu ürün karada atık olarak bırakılmış ise ortalama 800 ile 1000 yıl arasında yok olacaktır. Bu gibi durumlardan dolayı plastik poşetler her geçen gün birçok ülkede yasaklanmaktadır. Dünya genelinde plastik poşet kullanımı yasaklanmaya devam etmekte ve yasaklanmayan ülkelerde de kullanım oranı en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde de plastik poşet kullanımı 1 Ocak 2018 yılında tamamen yasaklanacak insanlar artık fileli poşetleri ve bez torbaları kullanmaya başlayacaklardır. Bireylerin zorlanmamaları ve bu sürece daha kısa süre içinde alışabilmelerini sağlamak için belirli bir süre karton çanta, file torba ve bez çanta hediye edilecektir.
Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>