Polis Hattı Var Ama | Yazan Gençlik

Polis Hattı Var Ama…

Selamun Aleyküm arkadaşlar 18 Eylül 2010 Pazar günü bağcılara akraba ziyaretine gitmiştim. Sokağın birinde düğün yapıyorlar. Zaten yoğun bir şekilde düğün var. Adım başı bir düğüne denk gelebilirsiniz. Sokağı kapatıp çalgılı türkülü düğün yapıyorlar. Hani çalınan şarkılarda herkesin hoşlanacağı türden değil. Kürtçe çalmaları ise başka bir ofsayt… Herkes kendi arasında istediği dilde konuşur, evinde istediği şarkıyı dinler tabi ki. Buna karşı söyleyebileceğimiz bir söz yok ancak böyle sokak orta düğünlerde Türkçe’den başka bir dilde şarkı çalınmasına ben karşıyım. Türkiye’de resmi dil Türkçedir kamuya açık alanlarda Türkçe konuşulmalı ve Türkçe çalınmalıdır. Bu bir tercih değil zorunluluktur.

Hadi Kürtçe çalıyorlar eyvallah, insanlar rahatsız olmuyorsa sadece biz rahatsız oluyoruz diye susturacak değiller ancak sokağı baştan sona kapatmaları yasalara aykırı. Tabi bunun izin ile yapılanı var.  Bütün sokak kapatılmış olması sonucu bütün cadde trafikle mücadele ediyor.  Ben hiç bir kuralsızlığa tahammül edemeyen bir Türk Genciyim. Yasalara aykırı olduğunu düşündüğüm durumlarda kullandığım bir telefon hattı var. Numarası gayet basit 155. Bu telefon hattı hepinizin bildiği gibi polis imdat hattı. Bu polis imdat telefon hattı vatandaşın şikayetlerini dikkate alarak gereğini yerine getirmek zorundadırlar. Başımıza bir şey geldiğinde bu numarayı arayabilirsiniz. Bende bu şikayetimi bildirmek için polis imdadı aradım. Aramızda geçen konuşma şu şekilde oldu. (Birebir değil aklımda kaldığı kadarıyla)

Ben – Selamun Aleyküm

Polis – Aleyküm Selam

B- Bir şey öğrenmek istiyorum. Düğünlerde sokak kapatma gibi bir iznimiz var mı ? Şayet şuanda **** sokakta böyle bir olay var. Sokağı baştan sona kapatmışlar ve bütün cadde trafik sıkışıklığı yaşamakta.

P- Hemen ilgileniyorum. Güneşli Mahallesinde’ki mi yoksa **** mahallesindeki mi?

B- ******* Mahallesinde, **** Sokak.

P- Gürültü de var mı ?

B- Evet, oldukça gürültülü ve trafikli.

P- Tamam Beyefendi. Gürültüden şikayetçisiniz ve sokağı kapatmışlar. Hemen ekip gönderiyorum.

B- Teşekkür Ederim. İyi Akşamlar.

Konuşma Saati: 21:11

Arabayı arka sokağa park ettikten sonra eve geçiş yaptık. Ben balkonda polisi beklemeye başladım. Tahminim yarım saat içinde gelecekleri yönde idi.

Bekle Bekle saat 22:00 oldu. Üstelik bir kişi daha aramış benden sonra. Ben ümidi kestim. Arayan kişiyle beraber polisin neden gelmediği hakkında fikir yürütüyorduk. Pek gerekli neden bulamadık. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün telefon numarasını (0212 635 00 00) aradım. Telefonu açan Beyefendiye durumu anlattık ve oda bize 155’i aramamızı gerektiğini söyledi. Biz iki kere aradığımızı ve ilgilenilmediğini söyledi. Beyefendi ” Nasıl ilgilenmiyorlarmış ben hemen gönderiyorum. Sizi 155’e bağlıyorum. 155 ile tekrar görüştük adresi tekrar verdik. 10 Dakika sonra bir ekip geldi.  Polis geldiği an Kürtçe çalan şarkılar Türkçe oldu. Polis düğünün olduğu yere geldi  ve sokak ortasındaki arabayı kaldırdı.  Arabadan inmeden etrafındakilerle görüştü. Uzun bir konuşma ardından kalabalık yavaş yavaş dağılmaya başladı. Polis sokak başındaki arabaları da kaldırılması gerektiğini söyledi. Onlarda arabaları da kaldırdı ta ki polis oradan uzaklaşana kadar. Polis gider gitmez kalabalık tekrar toplanmaya başladı ve müzik ve sokak kapalılığı aynen devam etti. Biraz yumuşama oldu ama gene aynı olaylar devam etti.  Kısa bir süre sonrada düğün sona erdi. Normalde gece 24:00’lara kadar sürdüğünü öğrendim ama bu düğün 22:45 gibi bitti. Uğraşlarımız kısmen de olsa başarıyla devam etti.

Polis sonuçta olay yerine geldi ama uzun bir uğraştan sonra. 2 Kere 155 aradık pek çözüm alamadık. Ancak İstanbul Emniyet Müdürlüğünü aradıktan sonra ilgilenebildiler. Bu ülkede Askerlere ve Polislere olan saygımız ve sevgimiz asla azalmayacak. Kurumlarda her ne kadar yanlış yapılırsa yapılsın görmezden gelip onları sevmeye devam edeceğiz. Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Emniyet Teşkilatı’na olan sevgimizde hiç bir şüphe olmasın. Kurumlar değil de kurumların içindeki bazı çürük elmalar sıkıntı yaratmaktalar. Askeriyeyi kendine düşman görenler ve askeriyeye müdahale için her yolu deneyenler tamamen kendi yetkileri  altında olan Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ki sorunu görmezden gelmekte ve bu sorun hakkında tartışmamaktadırlar. Bu ülkede polislerin yetkisini alarak, askerin yetkisini alarak ne yapmaya çalışıyorlar anlayamıyorum.

Polissiz, Askersiz Türkiye İçin Durmak Yok Yola Devam Mı ? EVET…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir