Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Vefat Etti | Yazan Gençlik

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun Vefat Haberi Geldi

Oktay Sinanoğlu

2 Ağustos 1934 tarihli İtalya doğumlu Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog Oktay Sinanoğlu‘nun, ABD ‘de kaldırıldığı hastaneden dün vefat haberi geldi.

Oktay Sinanoğlu

” Türk Einstein “ı olarak anılan Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, ABD’de kaldırıldığı hastanede komaya girmiş, yoğun bakıma alınmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi Twetter hesabından dün Türk profesörün hayatını kaybettiği haberini duyurmuş, ünlü profesör Sinanoğlu için Allah’tan rahmet dilemişti. Bakan, Miami Başkonsolosluğumuzun Oktay Sinanoğlu’nun cenazesinin ülkeye nakli ile ilgili işlemleri yürüttüğünü de bildirmişti.

Prof. Dr. Sinanoğlu solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdürüyordu. Profesörün eşi Dilek Sinanoğlu ise Oktay Sinanoğlu’nun komaya girmesinin sebebi ile ilgili şüphelerini Facebook hesabından bildirmiş ve  hesaptan yapılan açıklamasında ” Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu bakım evinde son gün taburcu edilmeden bir gün önce beslenme tüpünün içindeki gıdaların akciğerlerine dolması ve zannedersek geç fark edilmesi üzerine komaya girdi. ” demişti.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu Kimdir ?

Kuantum mekaniğine birçok katkıda bulunmuş ve P.A.M. Dirac’in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, ” Kuantum mekaniği “nde, Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözmüş olan profesör, 80 yıllık ömründe bir çok ödül almış ve buluşlar gerçekleştirmiştir. İki kez de Nobel ödülüne aday gösterilmiştir.

Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu’nun Hayatına dair daha fazla bilgi için Yazan Gençlik yazarlarından Muhammed Tahir Tekatlı‘nın Profesör Doktor Oktay Sinanoğlu başlıklı makalesine göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir