Protein Tozu Her Zaman Yararlı Mıdır? | Yazan Gençlik

Protein Tozu Her Zaman Yararlı Mıdır?

Vücut geliştirme ve fitness sporu ile harika bir vücut elde etmek isteyenler belirli bir seviye sonrasında protein tozu ile karşılaşırlar. İlk başlandığında da kullanılabilir ancak daha iyi kas kütlesine ulaşılması için öncelikle belirli bir seviyeye gelmek gerekir. Protein tozu kasların normalden daha hızlı bir şekilde büyümesin sağlar. Besin takviyesi olarak alınan protein tozu zararlı mıdır sorusu da sorulmuyor değil. Sporcu antrenörleri hiç bir zararının olmadığını söylemekte ancak ciddi bir kesimde bu tozların ve supplementlerin zararlarının olduğunu söylemekte.

protein-tozu

Protein tozunun zararı var mı?

Protein tozu genel olarak peynir altı suyundan üretilir. Whey protein olarak piyasada bulunan ürünler peynir altı suyundan elde ettikleri, suda çözülebilen proteini toz formu ile sporculara sunarlar. Bunu su ile karıştırıp içen sporcu protein ihtiyacınız hızlı bir şekilde karşılar. Burada unutulmamalıdır ki sizlere sunulan bu ürünlerin içerisinde kesinlikle koruyucu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerin de vücudumuza zararlı olduğu apaçık ortadadır. Ancak bir çok yediğimiz besinde koruyucu maddelerin olduğunu var sayarsak protein tozlarında ki koruyucu madde tam olarak zararlıdır diyemeyiz.

Protein tozunun zararları daha çok kullanıcının yaptığı hatalardan dolayı meydana gelmektedir. Birinci yapılan hata aşırı derecede kullanma. Ne kadar sıkı programlarla antrenman yaparsanız yapın aşırı protein tozu tüketmek size zarar verecektir. Bunun yanı sıra güvenilir olmayan markalardan kesinlikle alışveriş yapmamanızda önemlidir. Bazı markaların protein tozlarında insan sağlığına ciddi zararlı olan maddeleri kullandıkları tespit edilmiştir.

Aşırı tüketimde böbreklerin çok çalışmasından dolayı böbrek yetmezliği gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Yüksek miktarda proteinin karaciğer üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Aynı zamanda Canan Karatay gibi alanında uzman olan doktorlar kesinlikle kullanılmamasını da tavsiye etmektedir. Karar sizlerin ancak beslenmenin her zaman doğalının makbul olduğunu da unutmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir