PYBS 2015 Parasız Yatılılık Bursluluk Sınavı Başvuruları Ne Zaman ve Kimler Katılabilecek ? | Yazan Gençlik

Parasız Yatılılık Bursluluk Sınavı 2015 Başvuruları Ne Zaman ve Kimler Katılabilecek ?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB

Devletin sınavı kazanan öğrencilerine 3 ayda bir yaklaşık 400 TL burs verdiği ya da sınavın sonucuna göre kazandığı okulda parasız yatılılık sağladığı Parasız Yatılılık Bursluluk Sınavı başvuruları yaklaştı.

Meb-Logo

PYBS (Parasız Yatılılık Bursluluk Sınavı) başvuruları 20-30 Nisan 2015 tarihleri arasında  yapılacak ve PYBS’ye sadece 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıfların öğrencileri katıla bilecek. 8. sınıfta okuyan öğrenciler ayrıca PYBS’ye katılmayacaklar. Sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini 20-30 Nisan 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerine bildirecekler ve şartları taşıyanların başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

8. sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus da e-okul  kaydı ve bilgilerinin güncelliğidir. E-okul kaydı bulunmayan veya e-okul bilgileri güncel olmayan öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu´na göre sınava başvuru yapamayacak.

PYBS’ya katılan 5, 6, 7, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin PYB Sınavları 13 Haziran 2015 tarihinde Türkiye saatiyle saat 14.00’da, ÖDSGM tarafından yapılacaktır.

MEB’in yayımladığı PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu´na göre parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanamayanlar şu şekilde:

  1. Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri
  2. Tutuklu ve hükümlü öğrenciler

MEB’e bağlı resmî, örgün okul/kurumlarda (ortaokul, imam hatip ortaokulları ile ortaöğretim kurumları) eğitim görmeyi kabul eden özel okul öğrencileri de parasız yatılılık ve bursluluktan yararlanabilecek.

MEB’in yayımladığı PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu için Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir