Robin Hood: The Legend of Sherwood | Yazan Gençlik

Robin Hood: The Legend of Sherwood

Robin Hood eski bir oyun ama gizlilik ve bu tarz efsaneleri sevenler için mükemmel bir oyun. Evet, sizlere bu yazımda “Robin Hood: The Legend of Sherwood” bilgisayar oyununu anlatacağım.

Robin Hood Strategy First tarafında 2002 senesinde geliştirilmiş strateji ve gizlilik oyunudur. Strateji oyunu dediğime bakmayın bu oyun klasik strateji oyunları gibi değil. Yani bir ordu veya ülke kurup diğer ülkelerle savaşmıyoruz. Gizlilik tarzında bir strateji, bahsettiğimiz. Örneğin bir kale var ve biz bu kaleye muhafızlara yakalanmadan sızmanın planlarını yapacağız.

Robin Hood bilgisayar oyunu İngiltere’deki Sherwood Ormanı efsanesinden esinlenerek yapılmıştır. Oyunun adının Türkçe manası zaten Sherwood efsanesidir. Oyun Sherwood efsanesini yeniden canlandırıyor. Robin Hood aynı zamanda RPG tarzı bir oyun. RPG yani Role Playing Game Türkçe’ye çevirmek gerekirse Rol Yapma Oyunu manasına geliyor.

Oyun RPG tarzında da olsa biz yine de birden fazla karakteri yönlendiriyoruz. Başkarakterimiz tabi ki Robin Hood.

Kim bu Robin Hood ?

Robin Hood 12. yüzyıl da İngiltere’de yaşadığına inanılan bir halk kahramanıdır. Yaşadığına dair bir bulgu yoktur. Ama İngiltere’de çok meşhur bir efsanedir. Efsaneye göre Robin Hood adında bir adam arkadaşları ile Nottingham şehri yakınlarındaki Sherwood Ormanı’nda yaşar ve yollar üzerinde tuzaklar kurup zengin lordları soyar. Sonra da lordların paralarını fakir halka dağıtır.

Biz de oyunda aynı şekilde tuzaklar kurup lordları soyuyoruz. Kalelere sızıyor malumat topluyor, hazine odalarını boşaltıyor ve esirleri kurtarıyoruz.

Efsaneye göre Robin Hood ile birlikte Sherwood’ta bulunan diğer karakterler olup oyunda da karşımıza çıkanlar:

 • Little(Küçük) John
 • Will Scarlet
 • Friar(Keşiş) Tuck
 • Maid(Hizmetçi) Marian
 • Stuteley

Oyunda bu 6 karakterden ayrı 3 farkı alternatif karakterler de bulunmakta ve bu arkadaşların belli bir sayısı yok. Biz soygunlarda başarılı oldukça ekibimizdeki sayıları artıyor. Ve Bunlar:

 • Okçu Arkadaş
 • Tırpanlı Arkadaş
 • Uzun Arkadaş

Oyun Sherwood ve çevresinde gelişiyor. Oyundaki büyük haritadan bahsetmek gerekirse, haritada sığınak olarak kullandığımız Sherwood Ormanı, iki şehir ve üç kale bulunuyor. Ve Bunlar:

 • York
 • Lincoln Kalesi
 • Sherwood Ormanı
 • Nottingham
 • Derby Kalesi
 • Leicester Kalesi

Tabi ki oyuna başladığımızda bu mekanların hepsi aynı anda yüklenmiyor. Öncelikle Sherwood’tayız ve bize verilen görevlere göre yanımıza arkadaşlar alıp görevin olduğu mekana gidiyoruz. Sherwood dışında en fazla beş kişi olabiliyoruz.

Oyunda her karakter kendine has özelliklere sahip ve bu yüzden her görevde aynı kişiler ile hareket etmiyor göreve göre yanımıza özellikleri farklı arkadaşlar alıyoruz.

Karakterlerin Özellikleri

Robin Hood: Oyunun tarzı gizlilik olduğu için düşman askerleri bayıltmak için yumruk atıyoruz. Ok atabiliyor, düşmanları aldatmak için para kesesi fırlatabiliyoruz. Oyundaki en iyi ok atıcısıdır. Tabi ki istersek Sherwood’da diğer arkadaşlara da ok talimi vererek onları da iyi bir okçu yapabiliyoruz.

Little(Küçük) John: Ellerini birleştirerek düşmanın sırtına yumruk atabiliyor. Robin Hood’un yumruğundan daha sağlam ve iriyarı düşmanları bile bayıltıyor. Ellerini birleştirerek Robin ve Will Scarlet’ın yüksek duvarlara tırmanmasına yardım edebiliyor. Islık çalarak düşmanları etrafına toplayabiliyor. Bazen iyi bir fikir olabiliyor ıslık çalmak.

Will Scarlet: En sevdiğim karakterdir. Oyundaki en güçlü karakter diyebilirim ve hele de normal seviyede oynuyorsanız tek başına bir orduyu bile bertaraf edebilir. Bu kadar güçlü olmasının sebebi sahip olduğu savaş topuzudur. Topuzu ile aynı anda birden fazla düşmanı bile öldürüyor. Bunun yanı sıra düşmana arkadan yaklaşıp boğabiliyor ama hepsinde de başarılı olamıyor. Sapanı ile düşmanı bayıltabiliyor. Son alarak bir kalkana sahip ve kalkanı ile isterse kendini oklara karşı koruyor istenirse arkadaşlarını oklara karşı koruyabiliyor.

Friar(Keşiş) Tuck: En obur karakter ve yanında hep yemek taşır. Aynı zamanda en zayıf karakter fakat düşmanın üzerine salıp arkadaşlarımıza zaman kazanmasına yardımda çok başarılı. Çabuk yaralanıyor fakat yemek yiyerek yarası bir bu kadar çabuk iyileşiyor.Yanında şarapta taşıyor ve düşmanı sarhoş da edebiliyoruz.

Maid(Hizmetçi) Marian: Sarayda hizmetçilik yapar ve Robin Hood’un karısıdır. Daha sonra Sherwood’da da gelecektir. Yara bakımı yapabiliyor. Robin Hood kadar olmasa da iyi bir okçudur. Sağlam kulaklara sahip ve bu sayede düşmanlar uzakta da olsa tespit edebiliyoruz.

Stuteley: Dilenci kılığına girebiliyor. Bu sayede çaktırmadan kaleye sızabiliyoruz. Yanında balıkçı ağı da taşıyor. Düşmanı bu balıkçı ağıyla avlayabiliyoruz. Eğlenceli karakterlerden biridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir