RSS Feed Reader (Okuyucu) Nedir ? | Yazan Gençlik

RSS Feed Okuyucu Nedir ?

RSS Feed icon

İnternet, gün geçtikçe ve teknoloji geliştikçe büyümeye devam ediyor. Dünyada kaç tane internet sitesi var ? Oturup tek tek saymak imkansız. Her geçen gün birçok web sitesi kuruluyor. Hatta dakikada… Hatta ve hatta dünyada belki de saniyede onlarca internet sitesi açılıyor.

İçindekiler

Dünyada Kaç İnternet Sitesi Var ?

Merak edenler için ufak bi’ bilgi. 2014 tarihinin Haziran ayında dünyadaki internet sitesi sayısı 923.343.984. Bu sayı 2015 yılında 544.978.188 artarak 1.468.322.172 olmuş. Bu da saniyede ortalama 17 web sitesi demek.

Türkiye de ise 2015 yılı itibari ile yaklaşık 35 milyon web sitesi var. Bunu sitelerin de yaklaşık 8 milyonu aktif durumda.

Tabii ki hal böyle olunca bu web sitelerini, blogları, kanalları takip etmek yeni yüklenen içeriklerden haberdar olmak çok güç. Şuan bu makaleyi okurken bile binlerce internet sitesi açıldı. Tabi biz dünyadaki bütün web sitelerini takip etmeyeceğiz ama favori sitelerimizi de takip etmek zor. Gerçi birçok site, Twitter ve Facebook gibi profillere sahip ve buralardan takipçileri ile içeriklerini paylaşıyorlar. Ancak bazıları için bu yöntemde yetersiz kalıyor.

Peki daha kolay bir yolu var mı ? Evet, bir yol daha var. İnternet sitelerinin RSS beslemeleri yeni yüklenen içeriklerden daha kolay ve çabuk haberdar olma işini bizim için daha da kolaylaştıracaktır. Belki bilmeyenlerin kafasında bir soru işareti daha oluştu.

RSS Nedir ? 

RSS feed (besleme) birçok internet sitesi tarafından yayınlanan bir çeşit post(içerik) listesidir. RSS feed siteye yüklenen en son içerikleri her biri için başlık, link, tarih ve kısa açıklama halinde listeler. Bu liste XML dilinde kodlanır. Kodlar da sitede bir URL kanalından yayınlanır. Örneğin Yazan Gençlik RSS feed URL: https://www.yazangenclik.com/feed

Bu URL’yi de bir RSS okuyucuya bağlar isek, siteyi ziyaret etmeden en son yüklenen içeriklerinden haberdar olabileceğiz.

RSS ve Atom Feed Arasındaki Fark

RSS feede ilaveten bir de Atom feed vardır ki bu iki besleme yöntemi arasında neredeyse hiç fark yoktur. İki besleme de XML diliyle yazılır ve birçok feed okuyucu iki yöntemi de destekler. Aralarındaki ufak fark ise kodlamadaki ufak faklardır. Biraz evvel RSS’in içerik özetinin başlık, link, tarih, ve kısa açıklamadan oluştuğundan bahsettik. Atom feed de ise bunlara ilaveten içeriğin yazarı gibi bazı ayrıntıların da içerik özetine eklenmesi söz konudur.

Yazan Gençlik iki formatta da feed yayını yapmaktadır. RSS 2.0 ve Atom 3.0;  Hatta 4 farklı feed yayını yapmaktayız.

En son yüklenen içerikleri takip etmek için
RSS 2.0 feed: https://www.yazangenclik.com/feed
Atom 3.0 feed: https://www.yazangenclik.com/feed/atom

En son yapılan yorumları takip etmek için https://www.yazangenclik.com/comments/feed

Ayrıca tek bir makaleye yapılan yorumları takip etmek için ise makalenin URL’sinin sonuna ” /feed ” yazmanız yeterlidir. Örneğin en çok tartışılan ve yorum yapılan makalemizin yorum feed yayını: https://www.yazangenclik.com/turklerin-soyu-nerden-geliyor-turk-tarihine-ozet-1888/feed

Bu 4 farklı feed yayını WordPrees tabanlı tüm web siteleri için geçerlidir. Bütün WP tabanlı siteler bu 4 farklı feed yayınını yaparlar. WordPrees dışında kendine özel bir alt yapı kullanan web siteleri bu kadar kapsamlı bir feed desteği sunmayabilir.

Size güzel bir ip ucu daha, her YouTube kanalı da bir RSS feed yayınına sahiptir. Sevdiğiniz Youtube kanallarını da bir RSS okuyucu ile daha kolay takip edebilirsiniz.

Chrome RSS Feed Okuyucu Uygulaması

Gelelim chrome RSS okuyucu uygulamasına… RSS okuyucu daha doğrusu feed okuyucu, feed yayını yapan bir sitenin RSS veya Atom beslemesi kodlarını yorumlayıp kullanıcıya anlayacağı düzgün bir şekilde sunun programlardır.

Nasıl Kullanılır ?

Chrome Mağazası RSS Feed Reader eklemek için
https://chrome.google.com/webstore/detail/rss-feed-reader/pnjaodmkngahhkoihejjehlcdlnohgmp?hl=tr

Feed Kanalına Abone Olma

rss-feed-reader
rss-feed-reader-add-new-ekle

Uygulamayı kurduktan sonra takip edebileceğimiz RSS kanalları bulun eklememiz gerekiyor. Bunun için ise chrome eklentisinin ikonuna tıklıyoruz. Küçük bir pencere açılacaktır. Sol üst köşede bir artı butonu var. Tıkladığımızda açılan yeni pencerede add feed metin kutusundan RSS feed kanalı araması yapabiliriz. Eklemek istediğimiz sitenin adını yazarak arattığımızda bulabildiği feed kanallarını listeler biz de ” follow ” diyerek feed kanalına abone olup siteye yüklenen yeni içeriklerden haberdar olabiliriz. Eklentinin feed arama çubuğuna Youtube kanallarının adlarını yazıp RSS’lerini bulabilirsiniz. Ayrıca internet sitelerini dolaştığnızda RSS yayını yapıyorlarsa eklenti yakalayacaktır ve iconunun üzerinde bir artı işareti belirerek kullanıcıya sitenin RSS kanalına abone olmanıza imkan tanıyacaktır.

Klasör Ekle

” Add folder “dan klasör ekleyip abone olduğumuz feed kanallarını klasörleyebiliriz.

Ayarlar

rss-feed-reader-settings

” Feed update interval (minutes) ” çubuğundan ayar yaparak uygulamanın kaç dakikada bir yenileme yapması gerektiğini seçebilrsiniz. Bu eylemi toplu olarak yapabildiğiniz gibi her site için faklı farklı yapabilirsiniz. Örneğin haber sitelerini sık sık yenilerken kişisel blogları daha seyrek yenileme şansınız var. Bunun için uygulamadaki abone olduğunuz bir site üzerine gelip sağ alt ucuna, girintiye tıklamanız ve ardından beliren edit butonuna tıklamalısınız. Ayrıca ” Posts to display “den de kaç içeriğin listelenmesini istiyorsanız seçmeniz mümkün.

İçerikleri Favoriye Ekle

Eklentide abone olduğunuz bir siteye tıkladığınızda da içerikler listelenecektir. İçeriği favori yapmak için ise yine içeriğin sağ alt ucuna, girintiye tıklamanız ve ardından beliren star post butonuna tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir