Rus Uçağı Düştü 92 Kişi Hayatını Kaybetti | Yazan Gençlik

Rus Uçağı Düştü 92 Kişi Hayatını Kaybetti

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait olan Tu-154 tipi uçak Karadeniz üzerinde uçuş yaparken düştü. 92 kişinin bulunduğu uçakta Savunma Bakanının yaptığı açıklamaya göre kurtulan olmadı. Yapılan kurtarma çalışmalarında ise sadece 10 kişinin cesedine ulaşılabildi.

rus-ucagi-dustu

Uçağın düşmesi sonrasında hayatını kaybeden 92 kişinin kimlikleri ise belirlendi. Aralarında 64 kişi Kızıl Ordu Korusu müzisyeni, 9 gazeteci, 8 asker, 1 sivil toplum kuruluş temsilcisi ve iki bakanlık yetkilisi bulunmaktaydı. Başkan Putin, olayla ilgili soruşturma başlatılması için talimat verirken 26 Aralık 2016 günü içinse ülke genelinde yas ilan etti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre kıyıya beş kilometre uzaklıkta yağ izlerine rastlanırken 1 kilometre uzaklıkta ise uçağa ait bazı parçaların tespit edildiği açıklandı. Soçi’nin Karadeniz kıyısında aynı zamanda yolculara ait eşyalarında bulunduğu edinilen bilgiler arasında. Uçağın teknik arızadan dolayı düşme ihtimalinin yüksek olduğu bilinmekte. Bakanlıkça yapılan açıklamada Rusya’dan Suriye’deki Himiymim üstüne uçuş yapan uçak kısa süre sonra radardan kayboldu. Bakan sözcüsü tarafından yapılan açılamada kurtulanın olmadığı kaydedildi.

Uçakta bulunan yolcu listesi açıklanırken son zamanlarda yaşananlara karşılık bir terör saldırısının olup olmayacağı konusunda da akıllarda soru işareti vardı. Ancak bakanlıkça yapılan açıklamalarda terör ile ilgili bir saldırının tamamen ihtimal dışı olduğu kaydedildi. Uçağın ordu işletiminde olması terör ihtimalini tamamen ortadan kaldırmakta. Kısa sürede Sibirya’da Sovyet döneminden kalma bir uçak düşmüştü ve 39 kişinin bulunduğu uçakta ölen olmazken 32 kişi yaralı olarak kurtarılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir