Rus Uçağı Yine Türk Hava Sahasını İhlal Etti | Yazan Gençlik

Rus Uçağı Yine Türk Hava Sahasını İhlal Etti

Türk Dışişleri bakanlığı, dün Türkiye saati ile 11.46’da bir Rus savaş uçağının Türk Hava Sahasını ihlal ettiğini açıkladı.

​Su – 34 tipi bir savaş uçağı olduğu öğrenilen Rus uçağı, Dışişlerinden yapılan açıklamaya göre dün (29 Ocak 2016) TSİ 11:46 sularında İngilizce ve Rusça olmak üzere iki dilde uyarılmasına rağmen hava sahamızı ihlal etti.

Olay üzerine Rus büyükelçisi bakanlığa çağrıldı. Bakanlığa çağrılan büyükelçi aracılığıyla Rusya’nın söz konusu ihlali kınandığı da belirtildi.

Konuyla ilgili ilk resmi açıklamalar ise şu şekilde:

Ülkemizce ve NATO tarafından yapılan açık uyarılara rağmen, bu ihlal de RF’nin sorunların tırmanmasına yönelik eylemlerinin yeni ve somut bir göstergesidir.

RF’ye, Türk hava sahasının, dolayısıyla NATO hava sahasının ihlal edilmemesi konusunda sorumlu davranmak için açık ve net çağrıda bulunuyoruz. Bu tür sorumsuzca davranışlar sonucunda ortaya çıkabilecek arzu edilmeyen vahim gelişmelerin sorumluluğunun bütünüyle RF’ye ait olacağını bir kez daha vurguluyoruz.

tsk-turk-f16-jeti

Olayın basına yansımasının ardından aylar önceki Rus Uçağı Krizi akıllara geldi. Geçtiğimiz Kasım ayının 24’ünde yine bir Rus savaş uçağı Türk Hava Sahasını ihlal etmişti ve uyarılara kulak asılmaması üzerine Türk F-16’ları tarafından düşürülmüştü. RF uçağının düşürülmesinin ardından Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında siyasi ve ekonomik krize neden olmuştu. Ancak dünkü ihlal sonrasında Su – 34 tipi savaş uçağı düşürülmedi. Dünkü ihlal 24 Kasımdan sonra ilk ihlal…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir