Rusya ile İran Arasında Ticaret Parasız Olacak | Yazan Gençlik

Rusya ile İran Arasında Ticaret Parasız Olacak

Rusya İran

Rusya geçtiğimiz yıl baş gösteren ve halen etkisini gösteren Kırım Krizi nedeniyle Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bazı yaptırımlar gördü. Rusya’nın yaptırımlar nedeniyle kendisine yeni piyasalar aradığı da biliniyor. Rusya’nın yeni ticaret rotaları arayışı sonucu Çin ile Hindistan’la görüştüğü daha önceden gündemdeydi. AB ve ABD’nin yaptırımları sonucu Asya ve Pasifik ülkeleri ile ticari ilişkilerini düzeltme ve sağlamlaştırma yoluna giden Rusya’nın şimdiki rotası güneyindeki İran.

Rusya İran

Rusya İran ile ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor. Yeni ticaret anlaşmalarına giderek iki ülke arasındaki ticareti sağlamlaştırmak ve Batı’da alınan yaptırımların getirdiği zararı asgariye indirmeye çalışıyor. Bu bağlamda Rusya ile İran arasında yapılması düşünülen yeni anlaşmaya göre iki ülke ticarette para kullanmayacak.  Aralarında para kullanmayacak olan Rusya ve İran eğer anlaşma yürürlüğe girerse anlaşmanın ön gördüğü üzere İran Rusya’ya petrol verecek, Rusya’da İran’ın petrolüne karşılık olarak buğday, teknoloji ve inşaat malzemeleri verecek.

Rusya Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü Ortadoğu Merkezi Uzmanı İrina Fyodorova, İran’ın Rusya için önemine ilişkin ” İran petrolünün herhangi bir kısmının kontrol altına alınması Rusya için önemlidir. ” sözlerini kullandı.

Rusya Anlaşmayı Garantilemek İçin…

Rusya yapılması planlanan İran ile ticaretin parasız olmasını öngören anlaşmanın öneminin farkında ve İran’ın da anlaşmaya sıcak bakabilmesi için iki ülke arasındaki ilişkileri tamir etmeye çalışıyor. Bu yüzden 2010 yılında İran’a silah satışını askıya alan kararını geri çekti. İran Ruya’ya S-300 hava savunma silahları sipariş etmişti. 2010’daki karar sonucu Rusya silahları teslim etmemiş ve İran teslimatın yapılmaması nedeniyle Rusya’ya dava açmıştı. 2010 yılındaki kararını geri çeken Rusya şimdi İran’dan davasını bitirmesini bekliyor.

Anlaşmanın Detayları

Yapılacak anlaşmanın öngördüğü planlamanın ayrıntısına göre, İran petrolü takas yapılacak. Rusya, özellikle Çin ve Hindistan olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerine petrol satacak, ancak bu ülkelere petrol taşınması daha ucuza mal olduğu İran tarafından yapılacak. Rusya ise aktarılan bu petrolün karşılığında İran’a, her ikisinin de kıyısı bulunduğu Hazar Denizi üzerinden gemilerle ürün temin edecek. Bu şekilde her iki ülke ürünün maliyetini önemli ölçüde artıran taşıma masraflarından kar edecek.

Anlaşmayı İptal Edebilecek Faktörler

İran petrolünün piyasaya sokulmasıyla petrol fiyatlarında çok hızlı bir düşüş olmasından korkuluyor. Ama Rusya böyle bir şeyin olmayacağının sözünü veriyor. ” Biz fiyatları kontrol edeceğiz ve hızlı düşüşe izin vermeyeceğiz. ” deniyor. Rusya ile İran’nın ticarette para kullanmamasını planlayan anlaşmayı iptal edebilecek diğer husus ise AB ve ABD’nin yaptırımları kaldırması. Şayet Rusya aleyhindeki yaptırımlar kalkarsa anlaşma yapılmadan iptal olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir