Şehit cenazeleri Srebrenitsa'ya uğurlandı | Yazan Gençlik

Şehit cenazeleri Srebrenitsa’ya uğurlandı

Bu yıl Srebrenitsa soykırımının 20. yıl dönümü ve toprağa verilecek olan 138 şehidinin cenazeleri  Saraybosna’dan uğurlandı.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı binasının önüne getirilen cenazeler dua ve gözyaşları ile karşılandı. Ve şehid cenazeleri buradan, Cumhurbaşkanlığı önünden toprağa verilecekleri yere, Saraybosna’ya uğurlandılar.  Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin Boşnak ve Hırvat üyeleri Bakir İzzetbegoviç ve Dragan Çovi ile Srebrenitsa Anneleri dernek başkanları, Bosna-Hersek Diyanet Reisi Hüsein Kavazoviç Efendi, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, Srebrenitsa Belediye Başkanı Çamil Durakoviç, bakanlar, büyükelçiler ve binlerce vatandaş karşıladı.

Ancak Bosna – Hersek’in cumhurbaşkanlığı binası önündeki, şehitleri karşılama töreninde dikkat çeken bir durum vardı ki Mladen İvaniç törene katılmadı. Mladen İvaniç Sırp asıllı Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi ancak törene katılmadı.

Soykırımda kardeşini kaybeden Naciye Pırndely,

“35 yaşındaydı. Sorguya götürüldü, bir daha dönmedi. Zvornik şehri yakınlarındaki toplu mezarda elleri ve ayakları kesilmiş bedeni bulundu. Onu toprağa verdik. Ama her yıl buraya gelip şehitlerle vedalaşıyoruz.”

dedi.

Babasını ve kardeşini kaybeden Cevada Karamuratiç

“Babamın sadece kafatası ve kemiklerinin bir kısmını bulabildik. Sadece bu kadarıyla cenaze töreni düzenlemek istemedi.”

derken gözyaşlarını tutamadı.

Cenazeler, Cumartesi günü Srebrenitsa’da toprağa verilecek.

Geçtiğimiz günlerde BM, Srebrenitsa soykırımının kınanması için karar tasarısını oylamıştı. BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada Rusya kararı veto etmişti. Rusya daimi üyelerden biri olduğu için kararı tek başına veto etme hakkına sahip.

Bakir İzzetbegoviç ise BM’nin hala soykırımı tanımamasına tepkili ve törende de bunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir