Sigara Cezalarına Zam Geldi | Yazan Gençlik

Sigara Cezalarına Zam Geldi

Sigaraya yapılan zamlar sonrasında, sigara kullanımına yönelik cezalara da zam geldi. Yeni zam sonrasında kapalı alanda sigara içenler, yere izmarit atanlar, sigaraya benzeyen sakız veya şeker üreten, internet veya televizyondan sigara satışı yapanlara düzenlenen cezalar zamlanarak artırıldı.

sigara-yasagi

Kapalı alanda sigara içmenin cezası artırıldı

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni listeye göre kapalı alanda sigara içmenin cezası 105TL’den 109TL’ye çıkarıldı. Aynı zamanda sigaranın çevreye olan zararını azaltmak için uygulamaya konulan cezalardan yere izmarit atma cezasında da artış meydana geldi. Yere izmarit atmanın cezası ise 63TL’den 65TL’ye yükseltildi.

Kapalı alanda sigara içmenin ve yere izmarit atmanın dışında sigaraya benzeyen şeker veya sakız üretimi yapanlara da ağır cezalar verilmekte. Sigaraya benzeyen sakız veya şeker üretimi yapan kişilere 149 bin Türk Lirası ceza kesilmekte. Bunun yanı sıra internet üzerinden veya televizyon vasıtası ile sigara satışı yapan kişilere ise 183 bin Türk Lirası ceza uygulanmaktadır.

Koku ve dumana önlem

Ülkemizde bulunan bakım evleri, cezaevleri ve ruh ve sinir hastalıklarının tedavi edildiği yerlerde sigara içme alanları toplam alının yüzde onunu geçemeyecek. Dört duvarlı bir mekana kurulabilecek sigara odalarında gerekli havalandırma işlemlerini de yapılması gerekli. Sigara içme odası olarak belirlenen yerlere 18 yaşından küçük kişilerinde girmesi yasaktır. Sigara odalarında uyulması gereken kurallara uyulmadığı tespit edildiğinde ise 1486TL ile 7453TL arasında değişen cezalar uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir