Sigaraya Ve Alkole Gelen Büyük Zam | Yazan Gençlik

Sigaraya Ve Alkole Gelen Büyük Zam

Yeni yıla girmeden zamlar gelmeye başladı. Bugün sigaraya ve alkole zam yapıldı. Yapılan Ötv zammı yüzde 10 ile 27,50 arasında değişiklik göstermekte. Resmi gazetede yayınlanan Ötv zammının tüketiciye yansıması yüzde 3 ile yüzde 6 arasında olacak.

sigara-stop

Sigarada ortalama olarak 50 kuruşluk zamların olacağı beklenmekte. Biraya ne kadar zam geldi diye soracak olursanız, biranın Ötv oranı yüzde 63 olarak sabit kalırken maktu vergi oranında değişikliğe gidildi. Biranın maktu verdi oranı 1,628’den 1,1691 liraya yükseldi. Yapılan bu zaman ile biraya yüzde 10 oranında zam yapılmış oldu.

Rakıda da durumlar aynı. Rakıdan maktu vergisi litre başına 134,84 lira olarak alınmaktaydı. Yapılan son zamlar ile birlikte artık litre başına maktu fiyat 148,33 liraya yükseldi. Rakıda da artış ortalama olarak yüzde 10 olmakta.

En büyük artış sigarada meydana geldi. Sigarada asgari maktu vergisinde herhangi bir değiklik meydana gelmedi. Ancak tek sigara başı alınan vergi 7 kuruş arttırıldı. Yapılan bu zam ile sigara paketi başına alınan verdi 5,1 lira iken zam sonrasında 6,5 lira oldu. Bu veriler ile ortalama olarak sigarada artış oranı yüzde 27.5 oldu.

Ortalama olarak alkollü içeceklerde yapılan artışların tüketiciye yansıması yüzde 3 ile 4 aralığında olacağı beklenirken, sigarada gerçekleştirilen zamların tüketiciye yansıması ise yüzde 5 ile 6 arasında olacaktır. Buda sigarada 50 kuruşluk bir zam beklentisini ortaya çıkarmakta. Zam oranlarını firmalar belirlese de yapılan bu zamlar ile fiyatların artacağı artık kesin gözü ile bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir