Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler | Yazan Gençlik

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yapılması Gereken Altın Değerinde Öneriler

Büyük uğraşlar sonucunda sigarayı bıraktınız ve sağlıklı yaşam için en büyük adımı attınız. Sigarayı bıraktıktan sonra yapılacaklar listenizde ise aşağıdaki altın öneriler kesinlikle olmalıdır. Vücut sigaranın bırakılması ile kendini yenilemeye başlayacaktır ve sizin yapacaklarınız vücudun kendini yenileme sürecinde yardımcı olacaktır.

sigara-stop

Hayat tarzınızı değiştirin ve spora başlayın

Sigaradan kurtulan bir kişi iki veya üç hafta son solunum yollarındaki iyileşme ile havayı daha sağlıklı bir şekilde teneffüs edebilecektir. Buda hareket kabiliyetinin artması anlamına gelir. Bunu değerlendirerek spor yapmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ise hemen yüksek kondisyon isteyen sporlara yönelmemektir. Daha çok başlangıç olarak yürüyüş, tempolu koşma gibi sporlar sizin için daha iyi olacaktır. Zamanla daha farklı sporlar yapabilirsiniz.

Beslenme

Bırakılan sigara ile iştahınızda artış görülecektir. Burada da dikkat etmeniz gereken özellikle çok yağlı besinlerden uzak durmaktır. Daha sağlıklı beslenilmeli ve özellikle fast food besinlerden uzak durulmalıdır.

Bitkisel çaylar

Çeşitli bitkisel çaylar özellikle akciğer temizliğine çok iyi gelmektedir. Bu nedenle çay veya kahve içmek yerine bir süre bitkisel çayları tercih etmeniz vücudunuzun daha rahat bir şekilde temizleme işlemini yerine getirmesini sağlayabilir.

Meyve tüketimine önem verin

Meyve tüketimi her zaman içinden ancak sigara sonrasında önemi daha da çok artmakta. Bu nedenle mevsimine göre meyve tüketiminize eskisinden daha çok önem vermeniz sizin için daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir