Sivilce ve Makyaj Sosyal Deneyi | Yazan Gençlik

Sivilce ve Makyaj Sosyal Deneyi

Youtube’ın My Pale Skin (Solgun Cildim) adlı kanalında güzellik ve kadın ile ilgili paylaşımlar yapan güzellik uzmanı Em Ford, dış görünüşe olan ön yargılara dikkat çekmek için bir sosyal deney başlattı. Sosyal deneyin sonunda aldığı tepkileri bir videoda birleştiren My Pale Skin,  videoyu “ You Look Disgusting ” (İğrenç Görünüyorsun) başlığı altında 1 Temmuz 2015 günü Youtube kanalından paylaştı. Kısa sürede çok ilgi gören ve izlenen video, ders verici ve öz mukayese yaptırabilecek nitelikte. Yani acaba bizler farkında olmadan ya da olarak insanların dış görünüşü ile ilgili ne kadar derinlikte bir ön yargıya sahibiz. Gerçekten ben de mi dış görünüşe karşı bu kadar önyargılıyım ? Gibi sorularla geçmişimizdeki ve şimdiki bu konu ile tepkilerimizi hatırlatmıyor değil.

Sosyal deneyin uygulanışı ve aşamaları şu şekilde:

Sosyal deneyi başlatan My Pale Skin, Önce sosyal medyada makyajsız fotoğraflarını paylaşıyor. 3 aylık sürede yaklaşık 100.000 kişi dış görünüşü, yüzünün görünüşü hakkında yorum yapıyor.

Denek 3 ay süren deneyde önce makyajsız fotoğraflarını paylaşıyor ve yorumları, tepkileri not ediyor. Sivilceli yüzüne yapılan yorumlar iç karartıcı oluyor. Ardından makyajlı yüzünün fotoğraflarını paylaşıyor ve yorumları alıyor. Yorumlar başta güzel ancak sonrasında sahtekârlıkla suçlanıyor. Güya çirkin yüzünü makyajla maskeleyip insanları kandırıyormuş. Sosyal deneyin sonucu gerçekten dehşet verici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir