Şöhrete Giden Yol | Yazan Gençlik

Şöhrete Giden Yol

Kırmızı halı, büyük spot ışıklar, kameralar, muhabirler, ödül törenleri, film galaları, magazinciler… Tüm bu kelimeler bütünü size neyi çağrıştırıyor? Elbette oyunculuğu… Kimisi için sadece bir hayalden ibaret olan, fakat kimisi için de bir meslek haline gelmiş olan oyunculuk dünyasının gerçekleri bunlar… Dışarıdan bakıldığında kusursuz, ancak o seviyeye gelebilmek için yıllarını verenlerin dünyası… Peki ya siz bu dünyanın neresindesiniz? İçinde mi, yoksa dışında mı?

Oyuncu olmak yetenek işidir, kabul. Fakat oyunculuk eğitimi almadan saf bir yetenekle de yukarıda çizilen portreye uyum sağlamak imkansızdır. Yani oyuncu olabilmek için yetenek şarttır, ancak oyunculuk eğitimi almamış bir yetenek de maalesef sönmeye yüz tutan bir mum ışığına benzer. Bu nedenle oyunculuk eğitimi alabilmenin iyi oyuncu olabilme yolundaki süreçte son derece önemli bir basamağı oluşturduğunu kabul etmek gerekmektedir. Ayrıca oyunculuk eğitimi süresince kişinin kendini entelektüel doygunluğa ulaştırmasının da büyük faydası olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunculuk Eğitimi

Oyunculuk eğitimi almak isteyen kişilerin birincil tercihi konservatuvarlar olmaktadır. Fakat genellikle kontenjan engeline takılan birçok kişi için casting ajansları devreye girmektedir. Çünkü günümüzde birçok casting ajansının oyunculuk eğitimi verdiği bilinmektedir. Diksiyon, kamera önü oyunculuğu ve doğru senaryo okuma teknikleri gibi önemli alt başlıklarda oyunculuk eğitimi veren casting ajansları ile oyunculuk hayalleri yarıda kalanlara umut verilmektedir. Öte yandan casting ajanslarının bir faydası daha vardır. O da oyuncu adaylarını yapımcılarla bir araya getirerek doğru projelerde rol almaları için aracılık yapmaktır. Böylece sinema filmleri, diziler ve reklam çekimleri için yapımcıların ihtiyaç duyduğu oyuncu adayları kendileri için bir şans yaratabilmektedir.

Oyunculuk eğitimi ile kendini ve yeteneklerini geliştirmeyi başarmış bir birey için casting ajanslarının önemi büyüktür. Zira yeteneğini aldığı oyunculuk eğitimi ile perçinleyen genç bir oyuncu adayının bir casting ajansı ile çalışmaya başlaması kaçınılmazdır. Çünkü oyuncu adayının sektörde yer alan projelerden haberdar olabilmesi ve bu projelerde rol kapabilmesinin yolu buradan geçmektedir. Bir yapımcı ile bir yönetmen gelir, projeyi casting ajansı ile paylaşır ve ihtiyaç duyduğu oyuncu adayında aradığı özellikleri sıralar. Casting ajansı da oyuncu adaylarını inceleyerek ufak bir eleme yapar ve nihayetinde bir veya duruma göre birkaç kişiyi seçerek projeye dahil eder. Süreç bundan ibarettir. Fakat büyük zorluklarla doludur. Çünkü casting ajansında binlerce oyuncu adayı vardır. Doğru adayı doğru proje ile eşleştirebilmek de büyük profesyonellik istemektedir. Bu nedenle bence herkesin alanında uzman bir casting ile çalışması gerekmektedir.

Ülkemizde birçok casting ajansı bulunmaktadır. Fakat her alanda olduğu gibi, bu alanda da ilkler asla unutulmaz. Türkiye’nin ilk casting ajansı olan Tümay Özokur Kariyer ve Şöhret Yönetimi de bir ilk olarak hafızalara kazınmıştır. Bu nedenle her genç oyuncu adayının bu deneyimli canst ajansı ile çalışması gerektiğini düşünürüm. Elbette seçim sizin…

Casting: http://tumayozokur.com.tr/

Oyunculuk Eğitimi: http://tumayozokur.com.tr/atolye/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir