Soma Faciası Davası 15 Nisan'a Ertelendi | Yazan Gençlik

Soma Faciası Davası 15 Nisan’a Ertelendi

Soma Dava Yakını

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen ve 301 madenciyi şehit eden maden faciasının ilk duruşması bugün yapıldı. Soma Davası ilk duruşmasında tutuklu 8 sanık ceza evinden bağlandı. Bu uygulamadan vazgeçildiği ve mahkemeye getirilmesi istendiği için mahkeme hakimler tarafından 15 Nisan 2015 tarihine ertelendi.

Davacı-Yakını

Polis ile Şehit Aileleri Arasında Arbede Yaşandı
Soma’da yaşanan büyük maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin davasının ilk duruşması Akhisar Adliye Sarayı’ndaki duruşma salonu yerine Akhisar Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezinde yapıldı. 2 saat süren duruşmaya şehit madencilerin aileleri polis tarafından üzeri aranarak alındı. Üzerleri aranan şehit madencilerin yakınları her aileden sadece 1 kişinin duruşmaya alınması nedeniyle polise tepki gösterdi. Duruşmanın görüldüğü salonun dışında gergin anlar yaşandı.

8 Sanık Duruşmaya Cezaevinden Bağlandı
Tutuksuz yargılanan 41 sanık dışında tutuklu olan 8 sanık mahkeme heyetinin aldığı karar neticesinde duruşmaya çağrılmadı. Fakat mahkeme ilk duruşmanın sonunda Soma AŞ’nin sahibinin içinde bulunduğu 8 sanığın bir sonraki duruşmaya getirilmesine karar verdi. Soma davsının 2. duruşma tarihini 15 Nisan olarak belirlendi ve 2 saat süren ilk duruşma sonlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir