Storytelling tekniği ve anlatım sanatı | Yazan Gençlik

Storytelling tekniği ve anlatım sanatı

Storytelling

Storytelling, kelime anlamı olarak hikaye anlatımı olarak geçmekte. Bir anlatım sanatı olan Storytelling, kelimelerle, görsellerle, imgelerle birlikte doğaçlama süslemeler katarak olayları anlatma sanatıdır.

Storytelling’de anlatılar veya hikayeler, eğitim, eğlence, ahlaki ve kültürel değerleri aktarmak amacıyla anlatılır.

Olay örgüsü; karekterler, verilmek istenen mesaj, öykünün temel noktalarıyla beraber Storytelling’de okuyana, dinleyene, görene ulaştırılır.

Kişinin başından geçen ya da hayali bir olay, öykü anlatılıyormuşcasına anlatılmaktadır. Storytelling anlatım sanatı, manzum hikayeye yakın bir tekniktir.

Storytelling tekniği kullanılmış çalışmalara verilebilecek güzel örneklerden biri Slick Risk tarafından yapılmış 1989 yapımı Childen’s Story parçasıdır.

Türkçe Rap müziğinde de Storytelling anlatım tarzı kullanılmaktadır. Farazi v Kayra grubunun solisti Kayra, Storytelling tekniğini kullanan en başarılı Türkçe Rap müzisyenlerinden biridir. Kayra’nın yanı sıra İndigo da genel olarak Storytelling tekniğiyle şarkılarını oluşturmaktadır. Türkçe Rap’te Storytelling tekniğiyle oluşturulmuş çalışmalara verilebilecek güzel örnekler;

 

Farazi V Kayra – Bir Eve Hangi Gün Gidilmez

 

İndigo – Oku Genç

 

Onur Uğur – Kafamın İçini Görsen Ne Güzel Olurdu

1 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir