Sürücü Sertifikalarının Ehliyete Dönüştürülme Süresi | Yazan Gençlik

Sürücü Sertifikalarının Ehliyete Dönüştürülme Süresi; 6 Gün Kaldı

Ehliyet sınavına girmiş ve sertifika almaya hak kazanmış sürücülerin 29 Mayıs 2013 tarihinden önce almış oldukları sürücü sertifikalarını ehliyete dönüştürme süresi 29 Mayıs 2015 Cuma günü sona eriyor.  İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin 2013,  Mayıs 29’unda yürürlüğe sokulan yönetmeliğin bu tarihten önce sürücü sertifikalarını almış sürücülere, almış oldukları sertifikaları ehliyete dönüştürmeleri için tanınan 2 yıllık sürenin 29 Mayıs’ta dolacağını hatırlattı.

Sürücüler önümüzdeki 29 Mayıs Cuma gününe kadar sertifikalarını sürücü belgesine dönüştürmeleri gerekiyor. Aksi takdirde  sertifikaları iptal olacak ve sürücü belgelerini alamayacaklar.

Şuan sürücülerin kendisinde ve sürücü kurslarında toplamda ehliyete dönüşmeyi bekleyen 1 milyon 100 bin sertifika var. Hal böyle olunca trafik şube müdürlüklerinde sertifikalarını sürücü belgelerine dönüştürmek isteyen sürücüler nedeniyle bir yoğunluk var ve randevu alınamıyor. Yoğunluğu azaltmak ve mağduriyeti en aza indirmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan talimatla randevu sayısı artırıldı.

29 Mayıs 2013 tarihinden önce alınan sürücü sertifikalarının ehliyete dönüştürülmesi için kalan süre 6 gün; 29 Mayıs 2015 Cuma günü sonlanacak. Yönetmeliğin çıktığı 29 Mayıs 2015 tarihinden sonra alınan sertifikaların sürücü belgelerine dönüştürülme süresi ise alındığı günden itibaren 2 yıl olarak belirlendi.

1 yorum yapılmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir