Suya Düşen Telefonuna Ne Yapmalı ? | Yazan Gençlik

Suya Düşen Cep Telefonuna İlk Müdahale Nasıl Yapılmalı?

Akıllı cep telefonlarımıza sahip olmak için yüksek tutarlarda ücretler ödemekteyiz. Durum böyle olunca telefonlarımız bizim için oldukça kıymetli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda telefonlarımıza zarar gelebilmektedir. Bu durumlardan biri olan suya düşürme durumu ise çok dikkat edilmesi gereken bir olaydır. Cep telefonu suya düştüğünde yapılması gerekenler konusunda bazı bilgilere sayesinde cep telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

suya-dusen-telefon

Böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle cep telefonunuzu hemen sudan çıkarmanız gerekir. Doğal olarak bu tepkiyi vereceksinizdir ancak bunu ne kadar hızlı yaparsanız o kadar sizin açınızdan iyi olacaktır.

Sudan çıkardığınız cep telefonunu hemen kapatmanız gerekmektedir. Sudan çıkardığınızda çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için beklemeyin. Böyle bir davranışta bulunursanız suyun cihazı daha çok etkilemesi için zaman tanımış olursunuz.

Telefonunuzu kapattıktan sonra hemen bataryayı çıkarın. Suyun batarya ile teması sonucu çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle batarya çıkabiliyorsa hemen çıkarmanız gerekir.

Bu işlemler sonrasında cihazınızı artık kurutma işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun için cep telefonunda elle sökebildiğiniz bütün parçalarını sökün. Daha sonra pamuk yardımı ile kurumasına yardımcı olun. Burada kurumayı hızlandırmak için telefonunuzu pirince yatırabilirsiniz.

Son ve en zor kısım ise beklemedir. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra kesinlikle en az 24 ile 48 saat arasında beklemeniz gerekmektedir. Cihaz içerisine nüfus etmiş olan suyun tamamen kurumasını sağlamanız gerekir. Eğer su cihaza zarar vermemişse büyük olasılıkla tamamen kuruduktan sonra cep telefonunuz eskisi gibi çalışacaktır. Ancak bazı durumlarda da su çokta telefona işlemiş ve bazı sorunlara yol açmış olmaktadır. Bu tür durumlarda ise hemen yetkili servise vermek en doğru karar olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir