Tankurt Manas – 1 Sorun Var Albümü Kritik | Yazan Gençlik

Tankurt Manas – 1 Sorun Var Albümü Kritik

Tankurt Manas 1 Sorun Var Albümü

Hızlı Rapçilerden Tankurt Manas, yeni projesini piyasaya sürdü. Yaklaşık birkaç yıldır paylaştığı üç beş single dışında albüm üzerinde çalıştığını ifade ederken dinlediğimiz kadarıyla çıkışa geçtiği dönemin nirvanasını bize ulaştırıyor. Kendisini kitlelere duyuracak işler yaptıktan sonra yavaş yavaş adını Türkçe Rap’e yazdıracak üst seviye parçalar üretmesi gerekiyor ki genel olarak baktığımızda bunu hissedebiliyoruz. 1 Sorun Var önceden çıkanların yanı sıra toplamda 14 şarkıdan oluşuyor. Altyapıda Tolga Eren, Joker, Aşkın İbik, Dirty Beatz, Furkan Karakılıç, Anıl Teker, Can Odabaşı, Ali Alkumru ve Dreadful Beatz eşlik ediyor. Düetlerde Allame, Ados, Xir, Burak Alkın, Erdal ve Borak Toprak bulunuyor.

Albümü rötarlı şekilde elime geçse de ilk bakışta incelediğimde fiziksel yapısı daha sağlam olabilirdi diyorum. Kırılmaya veya zarar görmeye müsait. Ayrıca gelişmiş üretim (sadece görsel tasarımı vs. değil) ve şarkı sözleri gibi çeşitli bilgileri bulabileceğimiz kitapçık yer alsın isterdim. Halihazırda dijital platformda sanatçıların karşılığını aldığı yasal satışın gerçekleşmesine rağmen fiziksel biçimde edinmek, şarkıları dinlemeden önce kitapçığını okumak gerekiyor. Bana her zaman çok keyif vermiştir. Bence en az müzik kadar değeri yukarı çıkartan bir etken. Kapak tasarımına baktığımızda gözlüklü Manas, censored (sansürlü) bir çift kadın ayağı, dolarlar, 160’a yaklaşan ibre, silah, sprey, dambıl kaldıran beyin, martılar, plaklar ve teyp… Kısacası -pozitif anlamda- Tankurt’a yakışan çağrışımlar.

Tankurt Manas 1 Sorun Var

En basit ifadeyle hızlı Rap okuma şeklinde açıkladığımız flex tekniğini başarılı icra ederek piyasada dikkat çeken Tan, salt bu alanda değil diğer yönlerde hangi dereceye çıktığını gösteriyor. Kaliteli yapılan her şeyin süslendirilmesi yani paketlenerek sunulması gerektiğini savunan ben, son sevilen işlerini toparlayıp üstüne daha iyilerini koyup albüm olarak piyasaya sunmasını beğendim. Tankurt’un adeta “akmasını” sağlayan altyapısı Tolga Eren tarafından hazırlanırken, kime eşlik ederse etsin derinden etkileyen beat çıkartan Ali Alkumru da çizgisini bozmamış.

 1. Akıncı

İncelemeye başlar başlamaz bunu söylemek ne kadar doğru olur bilemeyeceğim ama şarkıyı açtığım gibi Argo İzmir ekibinin hazırladığı Yerin En Dibine‘yi dinliyorum sandım. Aynı sample’ın tercih edilmesi hoş bir detay oldu benim adıma. Akıncı şarkısı bize tekrar hatırlatıyor ki aynı sample ile iki farklı güzel müzik dinlenebilir. Maalesef ki piyasımızın bu konuda bilgilendirilmeye ihtiyacı var. Neticede kullanan kişinin öncekinden çalıntı yaptığı anlamına gelmiyor.

 1. Salgın

Şimdi mutfakta HiphopJobz‘ın kurucusu Joker var. MC tarafı kadar prodüktör ve beatmaker yanını da aynı oranda ilerleten nadir müzisyenlerden. Vokalde ise Manas sözlerini mermi gibi ardı ardına verselerde sıralarken dillere pelesenk olabilecek türde nakarat okuyor.

 1. Akıl Hastası düet Allame

1 Sorun Var’ın kuşkusuz merak edilen düeti. Batarya Company şefi Allame kalitesini konuşturup performansı taktir topluyor. Yine ilk bölümde Tankurt adeta ağızları açık bırakacak ifadeler kullanıyor. Çok fazla maskülen bir söz bütünü oluştursa da benzetmeleri beğenimi kazandı. Algılayabildiğim kadarı nakaratta ikili beraber söylüyor.

 1. Bilir Kişi

Gırtlaktan, sakin ve sessiz ses ile giriş yaptığı parçada sonradan normalleşen Rapçi, aynı kafiyeleri kullanıyorsun diyenlere cevap veriyor.

 1. Kıyı düet Ados

Kayra’nın tabiriyle ciğer deşen bazı şarkılar var ki insanı derinden etkiliyor. Bana sorarsanız son zamanlarda bu tabiri hakedecek işleri yapan kişi Ados. Özellikle Naperva, ciğer deşme konusunda baştan sona kesintisiz dinlenebilecek niteliğe sahip. Adem abimiz duygusal yönünü almış getirmiş, mahallenin sert ve hırçın çocuğu Tankurt’a aşılamış. Çok cinsiyetçi davrandığı söylenen, maskülen bütünlerden başka söz oluşturamadığı denilen genç yetenek, “herkes bir hüküm giyer ama en çok sen üstüme yakıştın” diyor ve ağızları açık bırarak cevabını mikrofondan ulaştırıyor. Nakarattaki performansı es geçilmemeli. Adem Oslu beklemekten yorulan adamın, sevgisinin sinire ve dayanamama duygusuna dönüşmesini anlatıyor.

 1. Yeğenim Delir

Aşağı yukarı beğenilebilecek her işi yaparken yine kendisine en fazla yakışan saldırgan, sert ve flex…

 1. 1 Sorun Var

Adını albüme verirken sanatçının stil özeti. Piyasaya sürülmesinin haberi klibinin yayınlanması anında verildi. İlk yorumlar dolayısıyla bu şarkıya geldi. Bizce tanıtım şarkı olarak tercih edilmesi mantıklı. Uçlarda değil ve herkesin beğenisini kazanabilecek cinsten.

 1. Bul Beni düet Xir Gökdeniz

Haberini aldığımda bu düeti merak ediyordum. Flowun ve flexin önde geleni birleştiğinde acaba ortaya ne çıkardı? Nakaratta Gökdeniz, uzun sürelik suskunluğunun sona ermesinin sinyallerini verirken performansı eski günlerini hatırlatarak göz dolduruyor. Manas’ın beklenen tarzı sergilerken Dirty Beatz’in güzel altyapısı ile fanların beklediği kaliteye ulaşmasını sağlamış.

 1. Eşkiya

Dreadful, MC’nin seveceği yapıda beat oluştururken kaliteli vokali dinleyicileri tatmin edecektir. Ayrıca O Ses Türkiye‘de okuduğunu belirtelim.

 1. Bugün de Dünden Yarın

Karamsar hal benimsediği şarkının müziği Ali Alkumru’ya ait. Verselerden ziyade nakarat kısmını beğendim.

 1. İntihar Gibiydi düet Burak Alkın

Pek çok Rapçi ile çalışan Alkın, Tan’a da çeşitli işlerde eşlik ediyor. Girişteki nağme ve nakarattaki melodik vokali oldukça hoş. Tankurt ise duygusal, karamsar, depresif ve biraz da sitemkar.

 1. Rap İnadına düet Erdal & Burak Toprak

Toprak kardeşler Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışması sonrası adlarını duyurdular ancak pek bilinmemesine rağmen kendilerinin piyasada önemli ölçüde geçmişi var. Daha önce yayınlanan ve klibi çekilen şarkıdaki göndermelere kulak kesilmek gerek.

 1. Yok

2014 yılında video klip çekerek yayınlamuştı. Yeniden dahil edilmesi bence fena değil. Yaşadığı duygusal durumu bize ifade etmeye çalışıyor. Sözlerdeki derinliğin ele alınmasını gerek.

 1. Yok 2 düet Burak Alkın

Geçmişte duyduğumuz ve albüme koyulmasından memnun olduğum bir diğeri. Devam versiyonu genel ambiyansı dengeli temsil ediyor. Yani hüznü hissetmek mümkün.

Puanım: 7,5/10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir