Tasarruf Yapabilmek İçin Bir Şansımız Var | Yazan Gençlik

Tasarruf Yapabilmek İçin Bir Şansımız Var

Günümüz ekonomi şartlarında hayatını devam ettirme ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak oldukça güç hale gelmektedir. Son zamanlarda yaşanılan ekonomik gelişmeler de bunun daha da zor olmasına ne yazık ki katkıda bulunmakta. Tasarruf etmek isteyen kişiler ise bunu nasıl yapacaklarını merak etmektedir. Bizlerde sizlere bu şartlarda tasarruf nasıl yapılır konusunda ipuçları vereceğiz.

emeklilik-bireysel-birikim

Bütçe oluşturma

Öncelikle bir bütçe oluşturmanız gerekir. Bu bütçede bir yanda geliriniz bir yanda da giderleriniz bulunmalıdır. Böyle bir tablo yaptığınızda aylık olarak harcamalar sonrasında elinizde ne kadar nakit paranın kalacağını görür ve buna göre hareket edersiniz.

Masrafları azaltma

Bu aslında sanıldığı gibi kolay değildir. Çünkü çoğumuzun yaptığı masraflarda genel olarak temel ihtiyaçlar yüksek olduğu için bunlardan vazgeçilememekte. Ancak yaptığımız harcamaları daha kontrollü yapabiliriz. Örnek olarak aylık alışverişimizi yaptığımızda ihtiyacımız olanları alırken marketlerde gördüğümüz ihtiyacımız olmayan anacak indirime girmiş ürünleri almamalısınız. Bu bir pazarlama yöntemidir ve size ihtiyacınız olmayan şeyleri aldırtma üzerine kurulmuştur. Bu şekilde daha düşük maliyetlerde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Günlük harcamalarınızı listeleyin

Günlük olarak yaptığınız harcamaları listelediğiniz eğer varsa gereksiz olan harcamaları görecek ve bu harcamalardan vazgeçebileceksiniz.

Bir kumbaranız olsun

Elinize geçen bozuk paraları harcamaktansa zaman zaman kumbaranıza atmanız ileride küçükte olsa bir birikime sahip olmanızı sağlar.

Damlaya Damlaya Göl Olur

Bu atasözü üzerinde bir kaç ay deney yapabilirsiniz. Günlük 2, 3 lira tasarruf yaptığınızda iki ayda 120 lira ile 180 lira arasında bir tasarruf yapabilirsiniz. Bu tutar küçük görünse de belirli bir süre buna devam ettirdiğinizde kendinize istediğiniz bir çok ürünü alabilirsiniz.

Her şeyden önemlisi harcama yaparken bütçemize göre alışveriş yapmamız ve bütçemizden fazla borcun altına girmememiz yapabileceğimiz en büyük tasarruflardan olacaktır. Geliriniz ne kadar olursa olsun sizin de tasarruf yapma şansınız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir