Televizyon İzlemek Gerçekten Gözümüzü Bozar Mı? | Yazan Gençlik

Televizyon İzlemek Gerçekten Gözümüzü Bozar Mı?

Genel bir inanış televizyon, cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi cihazlara uzun süre bakılması sonucunda göz bozukluklarının meydana gelebileceği doğrultusundadır. Ancak çevremize baktığımızda bilgisayar başında uzun süre durabilen ve gözlük takmayan kişileri de görmüyor değiliz. Buna karşı televizyon izlemek gözü boza mı sorusu ortaya çıkıyor.

bebe-bilgisayar-kullanma-yasi

Televizyon göz bozuklukları için tek etken değil

Günümüzde göz bozuklukları sıklıkla görülüyor. Bunun yanı sıra özellikle akıllı cep telefonlarının çıkması ve tabletlerin çoğalması çocukların bu cihazlar ile oyun oynaması nedeni ile göz bozuklukları endişesi ortaya çıkıyor. Özellikle televizyon çocukların gözünü bozar mı endişesi ile aileler çocukları çocuklarının bu konuda etkilenip etkilenmediğini bilmek istiyor.

Televizyon göz bozukluklarının ortaya çıkmasında tek başına etkili olmamaktadır. Uzun süre bu tür cihazlara bakmak tam olarak göz bozukluklarının ortaya çıkması için neden oluşturmamaktadır. Bazı çocuklar televizyona yakın baktığı için göz bozukluğu yaşadığı düşünülmekte. Bunun nedeni çocuğun zaten gözünün bozuk olmasından dolayı televizyona yakın oturmasıdır.

Göz tembelliğine neden olabiliyor

Bu tür cihazlara uzun süre bakıldığında göz tembelliği görülebilmektedir. Televizyon, bilgisayar gibi cihazlar tek başına görme bozukluklarına neden olmasa da göz tembelliğine neden olması başlı başına önlenmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle çocukların belirli aralıklarla göz muayenesi yaptırılması ve eğer göz tembelliği varsa bunu önceden tespit edilerek gerekli tedavinin yapılması çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir