Televizyonun Bize Verdiği Zararlar | Yazan Gençlik

Televizyonun Bize Verdiği Zararlar

Televizyonumuz ile bir çok programı izleme imkanı bulsak ve faydalansak da bir çok konuda bizlere zarar verebilmektedir. Özellikle sürekli olarak televizyon başında zaman geçirmek insanlarda ciddi etkiler bırakabilmektedir.

televizyon-izlemek

En önemlisi çocuklarımız. Çocuklar küçük yaşta televizyon başında zaman geçirmeye başladığında asosyal olma eğilimi artıyor ve psikolojik sorunlara daha çabuk yakalanıyor. İleride çocukların bu konuda sorun yaşamaması için özellikle ebeveynleri tarafından yeteri ilgi görmesi çok önemlidir.

İzlediğimiz magazin programları bizleri seviyesiz eğlenceye sürüklemekte. Olmayan yaşantı tarzlarını bizlere empoze ederek aile kültürünün bozulmasında büyük etki bırakmaktadır.

Bilinç altımıza reklamlar mesajlar verebilmektedir. Pazarlama tekniğinde ileri seviye olan televizyon reklamları sürekli olarak bizleri alışverişe teşvik etmekte.

Psikolojik zararlarının yanı sıra fiziksel olarak da zararları bulunmaktadır. Sürekli olarak hareketsiz kalmamız vücudumuza zarar olacaktır. Özellikle boyun bölgesinde ve omuz bölgesinde oluşabilecek ağrılar sık televizyon izleme nedeni ile karşımıza çıkabilir. Bunun yanı sıra az hareket ettiğimiz için kilo alma gibi problemler de baş gösterebilir.

Öğrenme hızımızı da yavaşlatmaktadır. Sürekli olarak televizyondan bir şeyleri takip etmemiz bizim araştırma yapma yetimize zarar vererek öğrenme sorunu yaşamamıza neden olabiliyor.

Bu zararların yanı sıra özellikle para kazanılan programlarda insanlara kısa yoldan zengin olma düşüncesi aşılanmakta bu da insanların mevcut ekonomik koşullarından şikayet etmesine neden olarak huzursuz bir yaşam sürmeleri için oldukça büyük bir etken oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir