TFF Süper Lig Şampiyonluk Kupasının Tasarımını Değiştirdi | Yazan Gençlik

TFF Süper Lig Şampiyonluk Kupasının Tasarımını Değiştirdi

Bu sezon (2014-2015) Süper Lig’de şampiyonluk yarışı kıran kırana devam ederken Türkiye Futbol Federasyonu lig şampiyonlarına verilecek olan kupaların tasarımında değişikliğe gitme kararı aldı.  TFF’nin aldığı bu karar doğrultusunda Spor Toto Süper Lig, PTT 1. Lig, Spor Toto 2. Lig ve Spor Toto 3. Lig’de şampiyon kupaları yeni tasarımlarına kavuştu. TFF’nin kupa tasarımı değişikliği neticesinde ortaya çıkan tasarımlarda Selçuklu Yıldızı hakim figür oldu.

Eski Türk devletlerinden Selçuklu sanatında ve Eski Türk bayraklarında rastlanan yıldızı kullanılan tasarımda ” Birlik-Beraberlik ” ve ” Zafer ” temaları anlatılmak istendi. Tasarımın ana figürünü oluşturan Selçuklu Yıldızı, iç içe iki kare geçmeden(zencirek) oluşmaktadır. Ayrıca yeni tasarım  Gök Medrese, Divriği Ulu Camii ve Mevlana Türbesi’nin de tasvirlerini içeriyor.

Süper Lig Yeni Şampiyonluk Kupası

Kupanın Ağırlığı

TFF’nin liglerin şampiyonluk kupalarının tasarımında değişikliğe gitme kararı doğrultusunda  Süleyman Seba sezonunda Spor Toto Süper Lig şampiyonuna verilecek kupanın da tasarımında değişikliğe gidildi.Süper Lig Şampiyonluk kupasının yeni ağırlığı 10 kilo 300 gram olacak. Aynı zamanda 9.300 gramı 925 ayar gümüş, 1000 gramı ise 925 ayar gümüş üzeri altın kaplama olarak üretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir