The Witcher 3 Dünya Haritası (Word Map) | Yazan Gençlik

The Witcher 3 Dünya Haritası

The Witcher

Hayranlarının, serinin 3. oyununu uzun yıllar dört gözle beklediği oyun The Witcher, yeni sürüm ile 19 Mayıs 2015’te piyasaya çıktı. Çıktı çıkmasına ama… İlk günler raflarda bulamazdık. Hatta piyasaya çıkar çıkmaz raflarda yoktu. Çünkü The Witcher 3’ün resmi çıkış tarihinden bir gün öncesinde bile oyunu bazı hayranları bir şekilde tedarik edebilmenin yollarını bulmuşlardı.

Tabi bu sabırsızlığın birde piyasaya çıkışından önceki hali var. Witcher geliştirme aşamasındayken basına sızan her bir detay hayranlarını iyice sabırsızlaştırıyordu. Witcher hayranları her detay haberinde hop oturup hop kalkıyordu, adeta… Witcher 3’ün geliştirici firması, Polonyalı CD Project Red basına verdiği her bir röportajda bir yenilikten bahsediyor, oyuna dair sürekli bir yenilik haberi duyuyorduk. Bu yeniliklerden en heyecanlandırıcı olanlarından biri de The Witcher 3’ün RPG oyunlarında hiç görülmemiş kadar büyüklükte bir dünya haritası olacağıydı.

Hayranlarını iyice sabırsızlandıran diğer bir unsur da Witcher 3’ün grafikleri ve tabi ki o muhteşem güzellikteki adrenalin yüklü mekanlarıdır. Geliştiriciler oyun, yapım aşamasındayken sosyal ağlardan sürekli oyun içi kareler, videolar, demolar paylaştılar. Tabi hal böyle olunca bizim de iştahımız iyice kabardı. The Witcher haritası çok merak ediliyordu.

Neyse ki The Witcher 3: Wild Hunt piyasada… O devasa dünya haritası içerisinde insan bir oradan bir buraya deli gibi dolaşmak istiyor. Açıkçası ben Witcher’ı hikayesi için değil, o son derece etkileyici mekanları için oynuyorum.

1: Rose of the White Wolf ve 2: Assassins of Kings sürümünde harita bu kadar büyük değildi. Ayrıca ikisi de birbirinden farklı haritalara sahipti.  Efsungerin genel haritası değişmiyor. Böyle bi yanlış anlaşılma olmasın sadece ilk iki oyunun Witcher haritası genel dünyadaki iki farklı kesimi oluşturuyor. 1’deki yerler Kaer Morhen Kalesi ile Vizima Şehri idi. 2’deki yerler ise La Valetta Kalesi, Flatsam Kasabası, Vergen Kasabası ve Loc Muinne idi. Bu mekanlar aynı dünyada farklı yerlerdir. Anlıyacağınız iki sürüm arasında kesişen bir lokasyon yok. 3: Wild Hunt’ta da ilk iki oyunun mekanlarıyla kesişen bir yer yok. Ama Vizima Şehri’nin 1’de gitmediğimiz kısmı olan Kraliyet Bölgesi (Royal Quarter) olacak, olması gerekiyor veya ben öyle sanıyorum.

witcher-3-word-map

Witcher 3: Wild Hunt’taki yerleri mekanları saymak çok güç. Ama şunu söyleyebilirim; Bizi iki büyük şehir bekliyor. Novigrad ve Oxenfurt;

Bu arada Witcher’ın dünyasında siyasi sınırlar değişmiş durumda. Örneğin güneyi topraklarını yöneten Nilfgaard İmparatorluğu Kuzey Krallıklarından Temerya’nın başkenti Vizima’yı işgal etmiş durumda. Novigrad Şehri’nde de bir belirsizlik söz konusu; Daha öce Ridanya Krallığı’nın elinde bulunan şehir el değiştirmiş durumda ve Kovir Krallığı hakimiyetinde yönetiliyor.

W3-dunya-haritasi

Bu kadar geniş bir dünyayı gez gez bitmez ama geliştiriciler oyuncuların bir yerden başka bir yere giderken çok vakit harcayarak sıkılmaması için oyuncuya bir at tahsis etmiş. Diğer sürümlerden farklı olarak bir ata sahibiz ve at binicisiyiz. Bu at bir ıslığımızla her yeden çıkabiliyor. Ben de anlamadım ama her yerden çıkıyor. Ayrıca sandalları kullanarak okyanusları… O kadar da abartmayalım ne okyanusu, denizleri aşabiliyoruz. Witcher’da sandalları kullanmak gerçekten mesafeleri kısaltıyor. Neyse lafı uzatmayalım, bence oyunu kurun ve biran önce Efsungerin eşsiz güzellikteki mekanlarını gezmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir