TOPLUMSAL ÖĞRETİ | Yazan Gençlik

TOPLUMSAL ÖĞRETİ

Bize doğru budur dendi biz de buna inandık buna göre yaşadık, kendimizi inandırdığımız gibi, başkalarına da müdahale ettik onlara da inandırmak istedik. Öyle ki hayatlarına karışma hakkını bulduk kendimizde. Biz kimiz? Biz, dayatılanlarla yaşamayı ödev edinmiş, kendine borç bilmiş herhangi bir toplum değiliz…

Biz bu ülkenin cehalete sürüklenen toplumuyuz.

Biz, doğru bildiğine değil, okuduğuna, sorup soruşturduğuna, araştırdığına inanan değil, ya duyduğuna ya da gördüğüne kayıtsız şartsız inanan toplumuz.

Biz birbirinden saçma ve bir o kadar da gereksiz televizyon programlarıyla oyalandırılan daha da cehalete sürüklenen, hâlâ gece sokakta yürüyen bir bayan gördüğümüzde asılmazsak içi rahat etmeyen, trafikte bayan şoför görmeye alışmak istemeyen, saçı açık kadınlara hâlâ başka bir şekil de nitelendirmeyi becerebilen zavallı bir toplumuz.

Biz, öyle bir toplumuz ki amaçsız yetiştirdiğimiz çocuklarımızla gurur duyar olduk.

Biz, bugün sana yarın bana komşu, hepimizin başına gelebilir demeyi unutur olduk.

Biz, annem daha fırından yeni çıkardı Ayşe teyzecim afiyetle yiyin demeyi belki de hiç duyamayacağız artık.

Biz, sokakta bir ağlayan gördüğümüz de, sebebini sormaktan çekinen bir toplum olduk.

Biz, hep olmak istemeyi en son isteyeceğimiz, tarifi imkânsız bir canavar olduk. Ve nesilden nesile de, bu canavarı miras bırakmaya başladık ve bunu layıkıyla başardık. Sizce tüm bunlara sebep ne olabilir? Yoksa biz hep böyle idik de ben mi aranıza yeni katıldım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir